Ixcanul

Dráma, Guatemala/Francúzsko
2015, 100 min, v pôvodnom znení (maysky, španielsky) s českými titulkami

10. február 2021, 20:20
Stream

KINO ISKRA DOMA

Sedemnásťročná María, pochádzajúca z kmeňa kaqchikelských Mayov, žije so svojimi rodičmi pri kávovej plantáži na úpätí aktívnej sopky. Mala by sa vydať za farmárskeho predáka, lenže ona túži objaviť neznámy svet na druhej strane pohoria. Zvedie mladého zberača kávy, s ktorým chce ujsť do Spojených štátov, ten ju však opustí a ona sa musí vrátiť do svojho sveta a kultúry.

Režisér filmu vyrastal v regióne kaqchikelských Mayov v strednej Guatemale, kde sa rozhodol nakrútiť svoj hraný debut. Stretával sa s ľuďmi, ktorí mu rozprávali príbehy, a skúmal súčasné podmienky domorodých obyvateľov. Dozvedel sa tiež o zvláštnej schopnosti žien, ktoré sa prostredníctvom rituálov vedia spojiť so svojimi matkami a starými matkami. Dej jednoduchého príbehu zachytáva rytmus života predurčený vierou predkov a tradíciami. Nie je to film o pôvodnej kultúre, ale dielo, ktoré z nej vychádza.

Snímka získala Modrého anjela pre najlepší film na Art Film Fest 2015.

 

Réžia: Jayro Bustamante. Scenár: Jayro Bustamante. Kamera: Luis Armando Arteaga. Strih: Cesar Diaz. Hudba: Pascual Reyes. Hrajú: María Mercedes Coroy, María Telón, Manuel Manuel Antún, Fernando Martínez, Justo Lorenzo, Marvin Coroy.