Ja kapitán

Io capitano

Dráma, Taliansko/Belgicko/Francúzsko
2023, 121 min, v pôvodnom znení (wolofsky, francúzsky) s českými titulkami

08. máj 2024, 19:00
DCP 2D

OZVENY FEBIOFESTU

Dobrodružná cesta dvoch mladých chlapcov Seydua a Musu, ktorí sa vydávajú z Dakaru do Európy a prekonávajú nástrahy púšte, hrôzy detenčných centier v Líbyi a nebezpečie na mori.

Ja kapitán je epický príbeh dospievajúceho chlapca Seydua, ktorý sa spolu so svojím bratrancom Musom rozhodne opustiť senegalský Dakar a vydať sa na cestu do Európy. Príbeh oboch chlapcov je súčasnou odyseou, v ktorej musia hlavní hrdinovia prekonať rad prekážok.

V priebehu svojej dobrodružnej cesty za slobodou sa obaja mladíci vplyvom okolností najprv stávajú viac tovarom než ľudskými bytosťami, aby se Seydu nakoniec stal právoplatným hrdinom.

Ich príbeh je sprevádzaný nebezpečím na púšti i na mori. Zároveň je symbolom nejednoznačnosti a rozporuplnosti ľudského bytia, keď sa sny, nádeje a ambície menia na boj o prežitie a kde neostáva miesto pre zbožnosť.

Réžia: Matteo Garrone. Scenár: Matteo Garrone, Massimo Gaudioso, Massimo Ceccherini, Andrea Tagliaferri. Kamera: Paolo Carnera. Strih: Marco Spoletini. Zvuk: Mirko Perri. Hudba: Andrea Farri. Hrajú: Seydou Sarr, Moustapha Fall, Issaka Sawadogo, Didier Njikam, Joseph Beddelem, Bamar Kane, Affif Ben Badra a ďalší.