Já, Olga Hepnarová

Dráma, Česko/Poľsko/Francúzsko/Slovensko
2016, 105 min, v ôvodnom znení (česky)

07. apríl 2016, 19:00
DCP 2D

FEBIOFEST 2016

Celovečerný hraný film Já, Olga Hepnarová je príbehom dievčaťa, které vo svojich 22 rokoch nákladným autom úmyselne nanarazila v centre Prahy do ľudí na zastávke električky a osem ich usmrtila.

K svojmu činu sa hrdo hlásila, odmietla ho oľtutovaľ, považovala ho za svju pomstu voči spoločnosti a požadovala pre seba trest smrti. V roku 1975 bola obesená a stala sa tak poslednou popravenou ženou u nás.

Ťažká téma a všeobecne známy prípad českej histórie si doposiaľ nikto v celovečernej hranej snímke stvárniť neodvážil. Ide o vôbec prvý pokus preniesť príbeh Olgy Hepnarovej a jej strašného činu do filmu.

Film podľa tvorcov nemá byť a nie je obhajobou Olgy Hepnarovej.

Ako otvárací film pre svoju sekciu Panorama si snímku Já, Olga Hepnarová vybral prestížny filmový festival v Berlíne, kde mal svetovú premiéru. Status otáracieho filmu znamená v prípade významných festivalov a ich sekcií výrazné zvýšenie prestíže. A to ako pre danú snímku, tak pre jej tvorcov.

Já, Olga Hepnarová je pre oboch režisérov celovečerným debutom, s ktorým žne úspech i vďaka odvahe vtlačiť mu výrazný autorský rukopis a štýl.

Réžia: Tomáš Weinreb, Petr Kazda. Scenár: Petr Kazda, Tomáš Weinreb. Kamera: Adam Sikora. Strih: Vojtěch Frič. Zvuk: Petr Kapeller, Richard Müller. Scénografia: Alexandr Kozák. Kostýmy: Aneta Grňáková. Produkcia: Sylwester Banaszkiewicz, Marcin Kurek, Tomáš Weinreb, Marian Urban, Petr Kazda, Vojtěch Frič. Hrajú: Michalina Olszańska, Marika Šoposká, Klára Melíšková, Petra Nesvačilová, Jan Novotný, Lukáš Bech, Juraj Nvota, Pavel Neškudla, Gabriela Míčová, Marta Mazurek, Roman Zach, Ondřej Malý, Martin Pechlát, Malwina Turek, Magdaléna Borová, Zuzana Stavná, Martin Finger, Martina Eliášová, Viktor Vrabec.