Jablká

Mila

Dráma/komédia, Grécko/Poľsko/Slovinsko
2020, 90 min, v pôvodnom znení (grécky) s českými titulkami

22. august 2022, 20:30
MP4

KINO V (ZÁ)HRADE

Letné klubové premietania medzi múrmi Kežmarského hradu

Absurdná tragikomédia o náhlych stratách pamäti a trvalej potrebe byť niekomu nablízku.

Svet zasiahla záhadná pandémia. Ľudia bez dôvodu strácajú pamäť. Amnézia prichádza nečakane. Tí pacienti, ktorých vyhľadajú príbuzní, odchádzajú s nimi naspäť do svojich domov. Tí, ktorých totožnosť je neznáma, majú dve možnosti: buď zostanú v nemocnici, alebo sa pod pozorným dohľadom lekárov a psychológov zapoja do programu Nová identita.

Amnézia postihne aj Arisa, muža v strednom veku. Apatický muž súhlasí so zaradením do programu, ktorý síce nedokáže pacientom vrátiť pamäť, ale pomôže mu začať nový život. Vytvoriť si nové zážitky a spomienky.

Debutujúci Christos Nikou svojím štýlom patrí ku „gréckej divnej vlne“, ale do známej receptúry pridáva osviežujúce prvky nežnej melodrámy a horkej komédie o túžbe zabudnúť. Jablká sú groteskný portrét doby, ktorá vnucuje ľuďom pochybné recepty na šťastie.

Predfilm:

MILÝ TATI

Film vykresľuje vzťah dcéry, ktorá si hľadá cestu späť k svojmu otcovi. Autorka našla listy, ktoré jej pred rokmi písal z väzenia. Listy plné lásky, akú už nikdy potom nezažila. Odpovedá na nich po rokoch – ako dospelá. Po rokoch objavené listy Diane pripomenuli, akí blízki si kedysi s otcom boli. Pokiaľ ich nerozdelili tradície.
Animovaný/dokument, ČR/SR, 2021, 13 min, r. Diana Cam Van Nguyen, MP12+.

Réžia: Christos Nikou. Scenár: Christos Nikou. Kamera: Bartosz Świniarski. Strih: Giorgos Zafeiris. Hudba: Alexander Voulgaris. Hrajú: Aris Servetalis, Sofia Georgovassili, Anna Kalaitzidou, Kostas Laskos, Babis Makridis, Alexandra Aidini, Kimon Fioretos.