Jenica & Perla

Dokument, Česko/Francúzsko
2015, 72 min, v pôvodnom znení s českými titulkami.

10. december 2015, 19:00
DCP 2D

Film osobne uvedú kameraman Lukáš Hyksa a producent Vladimír Lhoták

Dokumentárny film o dvoch dospievajúcich dievčatách z vylúčených rómskych komunít – osady vo Veľkej Lomnici a predmestí Paríža. Dievčatá snívajú o budúcnosti a hľadajú cestu, ako svoje sny realizovať.

Film rozpráva príbeh o dvoch dospievajúcich kamarátkach Jenice a Perle, ktoré žijú 1 500 km ďaleko od seba. Stretli sa vďaka súboru Kesaj Tchave, v ktorom vystupujú deti z osád v okolí Kežmarku a ktoré často účinkujú na zájazdových turné vo Francúzsku. Jenica a Perla sa skamarátili počas jedného takého zájazdu.

Perla má 15 rokov, vyrástla v chudobnej osade s čisto rómskou populáciou, vo Veľkej Lomnici. Chodí do školy vo vedľajšej obci, kde majú rómské deti oddelené triedy od ostatných. Jej brat Duško sa prednedávnom odsťahoval do Paríža hľadať lepší život a Perla sníva o tom, že se tam tiež presťahuje.

Jenica má 17 rokov, narodila sa v Rumunsku. Jej rodičia ju do Paríža odviezli, keď mala sedem rokov. Prvé tri roky žila jej rodina na ulici a živila se žobraním. Jenica dlho nechodila do školy vôbec, čo zapríčinilo nedostatky v znalostiach francúzštiny a obmedzuje možnosti ďalšieho štúdia. Jenica dochádza do učilišťa pre opatrovateľky seniorov, sníva o tom, že sa stane kaderníčkou.

Film zachytáva dve rómske dievčatá z rómskych komunít z opačného konca Európy v kľúčovom životnom momente dospievania a ich pohľad na budúcnosť Rómov v Európe.

Sprievodnou akciou premietania bude vystúpenie tanečného súboru Kesaj Tchave z Kežmarku pod vedením Ivana Akimova.

Réžia: Rozálie Kohoutová. Scenár: Rozálie Kohoutová. Kamera: Lukáš Hyksa. Produkcia: Alena Müllerová. Strih: Evženie Brabcová. Zvuk: Petr Šoltys, Adam Bezděk.