Jiří Suchý

Jiří Suchý – Lehce s životem se prát

Dokument, Česko
2019, 102 min, v pôvodnom znení (česky)

28. február 2021, 20:20
Stream

KINO ISKRA DOMA

Jiří Suchý svojím všestranným geniálnym talentom ovplyvnil v priebehu šesťdesiatich rokov svojej tvorivej dráhy niekoľko generácií. Svojimi piesňovými a divadelnými textami obohatil s nevídanou pôsobivosťou nielen český jazyk, ale aj české kultúrne dedičstvo. Počas svojej umeleckej dráhy uviedol v divadle Semafor stovky hier, napísal texty k 1 400 piesňam a zložil hudbu k 500 ďalším.

O Jiřím Suchom boli už v minulosti natočené filmy, ktoré sa zameriavali skôr na konkrétne medzníky jeho divadelnej tvorby. Film Jiří Suchý sa viac venuje umelcovemu životu. Hlavným cieľom Olgy Sommerovej bolo vytvoriť atraktívny životopisný portrét Jiřího Suchého inak, než ako bol doposiaľ prezentovaný. Film ho predstaví v archívnych záberoch, ale sústredí sa aj na jeho súčasnú tvorbu, a fragmenty z profesionálneho a osobného života.

Film je uvádzaný v rámci cyklu Príbehy umenia.

Réžia: Olga Sommerová. Scenár: Olga Sommerová. Kamera: Olga Špátová. Hrajú: Jiří Suchý, Jitka Molavcová, Ondřej Suchý, Jakub Suchý, Tamara Suchá, Vít Suchý, Adam Suchý, Karel Gott, Stanislav Štepka, Irena Zlámalová, súbor divadla Semafor.