Karaoke Blues

Kuolleet lehdet

Tragikomédia, Fínsko/Nemecko
2023, 81 min, v pôvodnom znení (fínsky) s českými titulkami

29. november 2023, 19:00
DCP 2D

Príbeh dvoch osamelých ľudí, ktorí sa náhodne stretnú uprostred helsinskej noci a pokúšajú sa nájsť prvú a jedinú lásku svojho života. Kaurismäkiho novinka získala Cenu poroty na MFF Cannes 2023.

Zamestnankyňa v supermarkete Ansa je čistá duša a svojou prítomnosťou rozžiari každý priestor, kam vkročí. Šarmantný robotník Holappa žije na ubytovni a rád trávi čas s fľaškou pálenky. Jedného dňa medzi nimi za zvukov rock’n’rollového karaoke preskočí iskra a títo dvaja vydedenci majú konečne šancu na večnú lásku.

Dokážu však zdolať nástrahy v podobe nesmelosti, stratených telefónnych čísel, neznalosti mien a adries, mužovej príchylnosti k alkoholu a všeobecnej tendencie života klásť prekážky tým, ktorí hľadajú svoje šťastie?

Nežná tragikomédia Karaoke Blues je pokračovaním proletárskej trilógie Akiho Kaurismäkiho (Tiene v raji, Ariel a Dievča zo zápalkárne). Nebyť všadeprítomných rozhlasových správ o ruskej invázii na Ukrajine, divák by mohol mať pocit, že sleduje retro odohrávajúce sa v Helsinkách 80. rokov.

Dôležitou súčasťou filmu sú výborne použité skladby a piesne od Čajkovského 6. symfónie cez Mambo Italiano až po synthpopové duo Maustetytöt. A nechýbajú ani cinefilné odkazy na tvorbu Kaurismäkiho režijných vzorov a priateľov zo sveta klasického i nezávislého filmu.

Vitajte vo svete svojrázneho fínskeho režiséra plnom pre neho typického suchého humoru, kde si môžete dať šieste druhé pivo.

Réžia: Aki Kaurismäki. Scenár: Aki Kaurismäki. Kamera: Timo Salminen. Strih: Samu Heikkilä. Zvuk: Pietu Korhonen. Hudba: rôzne skladby a piesne. Hrajú: Alma Pöysti, Jussi Vatanen, Janne Hyytiäinen, Nuppu Koivu a ďalší.