Kiruna – prekrásny nový svet

Dokument, Česko
2019, 87 min, v pôvodnom znení (švédsky, arabsky, severosámsky) s českými titulkami

19. november 2020, 18:00
Stream

KINO ISKRA DOMA

Online predaj vstupeniek

Ak by ste mali možnosť postaviť celú spoločnosť od nuly, ako by to vyzeralo? Švédske mesto Kiruna, situované za hlboko za polárnym kruhom, sa musí presťahovať. Mestu postavenému nad najväčším ťažobným tunelom železnej rudy na svete hrozí z dôvodu narušenia statiky kolaps.

Český dokument od dokumentaristky Grety Stocklassy je observáciou mesta Kiruna na severe Švédska. Jeho obyvatelia sa pripravujú na výrazný zasah do profilu mesta: veľká časť mesta spolu s jeho centrom sa musí z dôvodu ťažby pod jeho zemou a prepadu pôdy presunúť na nové miesto.

Na pozadí presunu mesta sa odohrávajú menšie i väčšie drámy všedného dňa. Abdalraham čaká na pohovor kvôli udeleniu azylu, Maja sa vracia k svojim sámským koreňom a rodina Hägg kvôli deformáciám zeme opúšťa po 20 rokoch svoj domov. Prostredníctvom týchto postáv, ktoré sú na prvý pohľad rôznorodé a spája ich iba spoločné miesto, v ktorom žijú a na ktoré si robia nárok, rozkrýva film citlívé témy, ktoré mestom i súčasným svetom hýbu – vzťah k migrácii, pôvodnému obyvateľstvu, k pokroku a technológii a k nehmotným hodnotám.

Réžia: Greta Stocklassa. Scenár: Greta Stocklassa. Kamera: Stanislav Adam. Strih: Hana Dvořáčková. Zvuk: Pavel Jan. Hudba: Pavel Jan. Producenti: Michal Kráčmer, Veronika Kührová.