Kolektív

Colectiv

Dokument, Rumunsko/Luxembursko
2019, 109 min, v pôvodnom znení (rumunsky) so slovenskými titulkami

08. máj 2021, 20:20
Stream

KINO ISKRA DOMA

V prvých okamžikoch šoku po požiari v klube Colectiv vláda rodiny obetí a celú verejnosť uisťuje, že sa o popálených pacientov dokážu bukurešťské nemocnice postarať a odmietne pomoc zo zahraničia. Nasleduje ďalší šok. Investigatívni reportéri zistia, že mnoho pacientov podľahlo bakteriálnym infekciám.

Film sleduje odkrývanie spletitých korupčných a klientských sietí, ktoré prerástli celé rumunské zdravotníctvo. Sú do nich zapletení všetci – od lekárov a dodávateľov, vedúcich nemocníc až po politikov a zákulisných hráčov temného biznisu. Dokument sleduje neohrozených novinárov a mladého ministra zdravotníctva, ako bojujú s hydrou, ktorá vysáva peniaze daňových poplatníkov a zabíja pacientov.

Napínavá snímka Alexandra Nanau bola uvedená na filmovom festivale v Benátkach, na IDFA, Sundance aj ďalších medzinárodných festivaloch a získala množstvo ocenení.

Film je uvádzaný zadarmo v rámci projektu LUX Film Days 2021.

Zahlasujte za film Kolektíva pomôžte mu získať Cenu publika na LUX – the European Audience Film Award by the European Parliament and the European Film Academy.

Réžia: Alexander Nanau. Scenár: Alexander Nanau. Kamera: Alexander Nanau. Hudba: Kyan Bayani. Strih: Alexander Nanau, Dana Bunescu, George Cragg.