Korzet

Corsage

Dráma, Rakúsko/Luxembursko/Nemecko/Francúzsko
2022, 113 min, v pôvodnom znení (nemecky, francúzsky, anglicky, maďarsky) s českými titulkami

15. február 2023, 19:00
DCP 2D

Fiktívny popis jedného roka v živote rakúskej cisárovnej Alžbety. Krásnej ženy, známej ako Sissi. Ani dvorský ceremoniál a pevne utiahnutý korzet nedokážu spútať rebelku, ktorá sa v nej ukrýva.

Na Vianoce roku 1877 oslavuje rakúska cisárovná Alžbeta, zvaná Sissi, 40. narodeniny. Vo svojej reprezentatívnej úlohe po boku svojho manžela cisára Františka Jozefa I. nesmie vyjadriť svoj názor a musí navždy zostať mladou a krásnou. Aby splnila toto očakávanie, dodržiava prísny pôst, cvičí a svoj korzet šnuruje čoraz pevnejšie.

Ale Alžbeta má hlad po vedomostiach a chuť do života, čoraz viac sa búri proti hyperbolizovanému obrazu seba samej a už nie je ochotná žiť život obmedzovaný dvorným korzetom. Cestuje do Anglicka a Bavorska, navštevuje bývalých milencov a starých priateľov a hľadá vzrušenie a zmysel svojej mladosti.

Režisérka Marie Kreutzer prichádza s nadčasovým príbehom o odvážnej žene a jej nehynúcej túžbe po slobode, ktorému dominuje Vicky Krieps v úlohe rebelujúcej panovníčky, ktorá sa rozhodla zobrať osud do vlastných rúk.

Réžia: Marie Kreutzer. Scenár Marie Kreutzer. Kamera: Judith Kaufmann. Strih: Ulrike Kofler. Zvuk: Carlo Thoss. Hudba: Camille. Hrajú: Vicky Krieps, Florian Teichtmeister, Katharina Lorenz, Jeanne Werner, Alma Hasun, Manuel Rubey a ďalší.