Kvetinárstvo

La fleurière

Dráma, Belgicko/Slovensko
2017, 78 min, v pôvodnom znení (rómsky) so slovenskými titulkami

30. apríl 2018, 19:00
DCP 2D

Rasťo, Tomáš a Mižu sú traja slovenskí Rómovia, ktorí odišli “do lepšieho” – do Bruselu. Tu sa pokúšajú prežiť v anonymite okrajových bruselských štvrtí, stratení medzi množstvom ďalších prisťahovalcov z rôznych kútov sveta.

Ich skutočné sny a osudy, aj ich každodenné hľadanie cesty k lepšiemu životu dostávajú rámec fiktívneho príbehu o bláznivom nápade prekopať sa k trezoru belgickej národnej banky cez tunel, ktorý sa začína v zadnej miestnosti miestneho kvetinárstva.

Režisér Ruben Desiere vo svojom celovečernom debute využíva prelínanie dokumentu a hraného filmu, aby vytvoril špecifický filmový jazyk, ktorý nám odkrýva svet prisťahovalcov v európskom veľkomeste v novom svetle. Aká je ich identita, aký je ich – pre nás neviditeľný – vnútorný aj vonkajší svet? A najmä, dá sa z tohto sveta uniknúť?

Námet, scenár, réžia, kamera: Ruben Desiere. Strih: Elias Grootaers. Producent: Accattone films. Koproducent: Mandala Pictures, RTVS, Beursschouwburg, Brussels & Popiul. Hrajú: Tomáš Balog, Rastislav Vaňo, Vladimír Balász.