Leonardo da Vinci – Génius v Miláne

Leonardo da Vinci – Il genio a Milano

Dokument, Taliansko
2016, 90 min, v pôvodnom znení (taliansky, anglicky) s českými titulkami

14. marec 2021, 20:20
Stream

KINO ISKRA DOMA

Maliar, sochár, vedec, hudobník, botanik, architekt, vynálezca, človek, ktorý predbehol svoju dobu: komu inému, ak nie Leonardovi možno prisúdiť titul génia? Všestranné nadanie umelca dokazuje rozsiahle dedičstvo umeleckých diel, ktoré zanechal. Dodnes ich možno obdivovať v najslávnejších svetových galériách, ako sú Louvre v Paríži, London National Gallery v Londýne, či Pinacoteca Ambrosiana v Miláne.

Film Leonardo da Vinci – Génius v Miláne objavuje každodenný život umelca počas jeho pobytu v metropole Lombardie, kde pobýval na pozvanie vojvodu milánskeho Ludovica il Moro zo šľachtického rodu Sforza. Film sa dotýka viacerých aspektov jeho života a tvorby. Sústreďuje sa na atmosféru mesta v časoch renesancie, osobností a umelcov, s ktorými sa stretával a boli mu blízki, a nezanedbáva ani mnohé legendy, ktoré ho obklopujú. Castello Sforzesco, Múzeum vedy a techniky Leonardo da Vinci, kostol Panny Márie milostí, Navigli, múzeum La Vigna di Leonardo, to všetko sú miesta, kde maestro zanechal svoju stopu.

Film je unikátnou komentovanou prehliadkou mnohých slávnych diel, ako sú Portrét dámy (La Belle Ferronnière, múzeum Louvre, Paríž), Dáma s hranostajom (Dama con l’ermellino, Národné múzeum v Krakove), Madona v skalách (Vergine delle rocce, London National Gallery v Londýne, múzeum Louvre v Paríži), Portrét hudobníka (Ritratto di musico, Pinacoteca Ambrosiana, Miláno), Svätý Ján Krstiteľ (San Giovanni Battista, múzeum Louvre, Paríž) a samozrejme nesmie chýbať Posledná večera (Cenacolo vinciano, kostol Santa Maria delle Grazie, Miláno).

Film je uvádzaný v rámci cyklu Príbehy umenia.

Réžia: Luca Lucini, Nico Malaspina. Scenár: Jacopo Ghilardotti, Gabriele Scotti. Účinkujú: Vincenzo Amato, Cristiana Capotondi, Alessandro Haber.