Let domov

Good Old Czechs

Historický dokument, Česko/Slovensko
2022, 83 min, v pôvodnom znení (česky)

01. február 2023, 19:00
DCP 2D

Príbeh československých letcov RAF a ich cesta z okupovaného Československa cez Francúzsko, bitku o Veľkú Britániu a východný front späť do oslobodenej Prahy.

Príbeh vystavaný jedinečným spôsobom iba na dobových archívnych záberoch cez osobnú skúsenosť a rozprávaní oboch letcov umožňuje divákom prežiť dejinné udalosti a chvíle vojnového života a vidieť ich očami oboch hrdinov, akoby sa odohrávali práve tu a teraz.

František Fajtl a Filip Jánský. Dvaja statoční československí letci druhej svetovej vojny. Obaja slúžili na západnom a tiež východnom fronte. Obaja boli bez akýchkoľvek veľkých slov pripravení prinášať obete. A obaja tiež boli mimoriadne citlivými pozorovateľmi okolitého sveta.

Vo filme nás postupne sprevádzajú vojnovou krajinou v Nemecku, Poľsku, Francúzsku, Veľkej Británii, Oriente, Sovietskom zväze a na Slovensku. Ukazujú nám, aké to bolo utiecť z okupovanej vlasti. Ako museli premáhať strach zo smrti a oplakávať padlých kamarátov, ale tiež oslavovať ďalší prepožičaný čas na zemi. Ako si postupne zvykali na život v cudzích krajinách, učili sa chápať ich obyčaje a s humorom ich reflektovali. Ako vytrvalo odmietali ustupovať zlu, ale zároveň sa modlili, aby sa vojna skončila. Boli to ľudia skromní, obetaví a pritom veľmi vtipní. Preletieť s nimi nepokojným vojnovým svetom je tým pádom čistá radosť.

Réžia: Tomáš Bojar. Scenár: Tomáš Bojar. Spolupráca na scenári: Marek Šindelka. Strih: Šimon Špidla. Hudba: Stroon. Zvuk: Václav Flegl. Hlasy letcov: Jan Foukal, Miroslav Pecháček.