Mama Gogo

Mamma Gógó

Tragikomédia, Island/Nórsko/Švédsko/Nemecko/Veľká Británia
2010, 88 min, v pôvodnom znení (islandsky) s českými titulkami

06. február 2012, 19:00
35mm

Bravúrna tragikomédia rozpráva príbeh ambiciózneho režiséra, ktorý práve dokončil film o ľuďoch z domova dôchodcov. Napriek všetkým nádejám ide o úplný kasový prepadák. Sklamaný autor sám poznamenáva, že jeho cieľová skupina je buď mŕtva, alebo už nevládze dôjsť do kina. Kritika však snímku prijíma dobre a dokonca získava nomináciu na Oscara, čo by režiséra mohlo zachrániť pred bankrotom.

Náhle si však všíma zvláštne chovanie svojej šarmantnej osemdesiatročnej matky. Gogo začína zabúdať. Po sérii nehôd sa so sestrami rozhodnú poslať Gogo do domova dôchodcov. Podobne ako postavy zo synovho filmu Deti prírody sa mama Gogo snaží utiecť na slobodu. Fridrikssonova veľká filmová pocta matke je odvážnym a úprimným autoportrétom, no zároveň aj satirou filmového priemyslu a islandskej spoločnosti.

Réžia a scenár: Fridrich Thór Fridriksson. Kamera: Ari Kristinsson. Strih: Andres Refn, Sigvaldi J. Kárason, Tomáš Potočný. Hudba: Hilmar Orn Hilmarsson. Hrajú: Kristbjörg Kjeld, Hilmir Snar Gudnason, Gunnar Eyjólfsson, Margrét Vilhhjálmsdottir a ďalší.