Milosť

Ułaskawienie

Dráma, Poľsko/Česko/Slovensko
2018, 100 min, v pôvodnom znení (poľsky) so slovenskými titulkami

24. február 2020, 19:00
DCP 2D

Zatiaľ posledný film Jana Jakuba Kolského je dojímavým príbehom dvoch rodičov, ktorí sa snažia získať späť svoju dôstojnosť a rovnováhu v živote po tom, čo stratili syna.

„Odrofúz“ je zabitý v roku 1946, oddelenie bezpečnosti vykopáva jeho telo až štyrikrát, aby sa ubezpečilo, že je naozaj mŕtvy. Matka vojaka toto poníženie nevie zniesť a presvedčí svojho manžela, aby rakvu s telom ich syna ukradli a spoločne sa vydali na cestu do Kalwarie Pacławskej. Práve tu chce znova ich syna pochovať. Cesta je plná dramatických udalostí. K putujúcim sa pridáva aj Jurgen, utečenec z tábor väzňov.

Film sa odohráva v období dramatických dejín povojnového Poľska a stále zostáva univerzálny vo svojom príbehu – boji dvoch rodičov, aby znovu získali svoju dôstojnosť a rovnováhu v živote po tom, čo stratili svoje dieťa.

Réžia: Jan Jakub Kolski. Scenár: Jan Jakub Kolski. Kamera: Jan Jakub Kolski, Julian A. Ch. Kernbach. Strih: Konrad Śniady. Hudba: Dariusz Górniok. Hrajú: Grażyna Błęcka-Kolska, Jan Jankowski, Michał Kaleta, Krzysztof Globisz, Michał Malinowski, Michał Kowalski a ďalší.