Muréna

15. august 2022, 20:30
MP4

KINO V (ZÁ)HRADE

Letné klubové premietania medzi múrmi Kežmarského hradu

Dospievajúca Julija sa počas víkendu pri Jadranskom mori rozhodne nahradiť svojho ovládajúceho otca jeho bohatým zahraničným priateľom.

Julijino dospievanie vyzerá navonok ako dokonalá idyla. Dni prežíva na skalnatom brehu Jadranu, v útulnom penzióne, ktorý prevádzkuje jej otec Ante. Vzťahy vo vnútri rodiny však majú od harmónie ďaleko. Ante je manipulatívny, žiarlivý tyran. Napätie medzi ním a jeho dcérou i ženou Nelou narastá vo chvíli, keď do ich domu príde starý rodinný priateľ Javier. Šarmantný cudzinec ponúkne Juliji možnosť úniku. Závan slobody vyvolaný jeho prítomnosťou sa prelína s atmosférou žiadostivosti a násilia.

Film chorvátskej režisérky Antonety Alamat Kusijanović Muréna, ktorý získal v Cannes cenu za najlepší debut, vyniká prenikavým štýlom, precíznou štúdiou charakterov a dokonale zachytenou atmosférou leta; tá pred hlavnou hrdinkou skrýva najprv síce nenápadnú, no i tak zásadnú životnú premenu.

Predfilm:

DÚFAM, ŽE …

Príbeh dvoch mladých ľudí z východného Slovenska, ktorých spojilo jedno školenie pod Tatrami. Debutový krátkometrážny hraný film, ktorý vznikol za symbiózy dvoch mladých ľudí, ktorí sa pokúsia ukázať mladým ľuďom, aké je dôležité byť opatrným vždy a všade!
Hraný, SR, 2021, 24 min, r. Jakub Komara, k. Samuel Líška, p. Gabriela Ulbrichová.

Réžia: Antoneta Alamat Kusijanović. Scenár: Antoneta Alamat Kusijanović, Frank Graziano. Kamera: Hélène Louvart. Strih: Vladimir Gojun. Zvuk: Julij Zornik. Hudba: Evgueni Galperine, Sacha Galperine. Hrajú: Gracija Filipović, Danica Čurčić, Leon Lučev, Cliff Curtis.