Musíme prežiť: Fukušima!

Krátkometrážny dokument, Slovensko
2022, 13 min, v pôvodnom znení (japonsky) so slovenskými titulkami

12. apríl 2023, 19:00
DCP 2D

V marci 2011 sa zrútili tri reaktory poškodené zemetrasením a cunami v jadrovej elektrárni v japonskej Fukušime. Všetci do 20 kilometrov od závodu boli evakuovaní, iba Naoto Matsumura sa rozhodol zostať –⁠ jediný z 80 000 ľudí. Ako sa však vyrovnať so svetom, ktorý balansuje na pokraji klimatickej katastrofy a energetickej krízy?

WHTS je akronym. Krátky observačný film z Fukušimy je prvým spin offom, ktorý rozširuje univerzum pripravovaného dokumentu We Have to Survive. Projekt tvorí jeden celovečerný film a kolekcia samostatných vedľajších krátkych filmov. Tvorcovia sa inšpirovali slávnymi veľkými trilógiami sprevádzanými niekoľkými vedľajšími príbehmi a zvolili formát pre dokumentárny žáner síce nezvyčajný, avšak veľmi vhodný.

Najmä preto, že projekt WHTS má za cieľ zvyšovať povedomie o súčasných a budúcich vplyvoch klimatických zmien na náš život prostredníctvom osobných príbehov ľudí žijúcich v zasiahnutých oblastiach.

Krátka snímka Musíme prežiť: Fukušima! je uvádzaná pred celovečerným filmom Turnus.

Réžia: Tomáš Krupa. Scenár: Tomáš Krupa. Kamera: Martin Čech. Strih: Peter Kudlička. Zvukový dizajn: Miloš Hanzély. Farebné korekcie: Pavol Palárik. Animácia titulkov: Matúš Bence.