Mustang

Dráma, Francúzsko/Nemecko/Turecko
2015, 94 min, v pôvodnom znení (turecky) s českými titulkami

04. apríl 2016, 19:00
DCP 2D

FEBIOFEST 2016

Päť sestier bojuje za slobodu a právo na lásku.

Dedina na severe Turecka, začiatok leta. Lale a jej štyri dospievajúce sestry sa po ceste zo školy hrajú s miestnymi chlapcami. Po dedine sa rozbehne správa o domnelých nemravnostiach a nevinná hra skoro prerastie do škandálu s nečakanými následkami.

Tradične zmýšľajúca babička a strýko premieňajú ich domov vo väzení, školu nahrádzajú lekcie domácich prác a varenia. Rodina im dohaduje ženíchov. Päť sestier, spojených túžbou po slobode, sa rozhodne vzoprieť útlaku a rozbiť okovy konzervatívnej spoločnosti, ktorá ich zväzuje.

Výnimočný debut režisérky Deniz Gamze Ergüvenovej má za sebou právom už rad úspechov, vrátane nominácie na Oscara pre zahraničný film.

Dramatický a dojemný príbeh o ceste za slobodou a hľadaní vlastnej identity je zároveň nadčasový a univerzálny. Už samotný názov filmu evokuje bájku o divokom koni, ktorý sa stáva symbolom dievčat uväznených za pomyselnými i skutočnými mrežami.

Navzdory vážnym témam, ktoré film prináša, je jeho tón svieži, ľahký a pôvabný, rovnako ako dievčatá, ktoré stoja v jeho strede.

 

Pred filmom uvedieme jednu z víťazných snímok súťažnej sekcie krátkych filmov krajín V4 MFFK Febiofest 2014 V strede Európy:

Odchádzame z tejto krajiny
(r. D. Jursa, dokument, 2015, Slovensko, 27 min)
Film reaguje na udalosti okolo kontroverzného referenda, ktoré na Slovensku prebehlo vo februári 2015. Je o páre mladých ľudí, ktorí sa chystajú vstúpiť do života a zvažujú, či je táto krajina vhodným miestom pre ich budúcnosť.
Na MFFK film získal Cenu divákov.


 

Réžia: Deniz Gamze Ergüven. Scenár: Deniz Gamze Ergüven, Alice Winocour. Kamera: David Chizallet, Ersin Gök. Hudba: Warren Ellis. Hrajú: Güneş Nezihe Şensoy, Elit Iscan, Doğa Zeynep Doğuşlu, Tugba Sunguroglu, Iladya Akdogan, Nihal G. Koldas, Ayberk Pekcan.