Na ceste s mamou

Á Ferð með Mömmu

Komédia/dráma/road movie, Island/Estónsko
2022, 112 min, v pôvodnom znení (islandsky) s českými titulkami

03. apríl 2024, 19:00
DCP 2D

Čiernobiela komédia z tohto i onoho sveta.

Muž chce splniť želanie svojej umierajúcej matky a pochovať ju v jej dome… Keď matka zomrie, naloží ju na zadné sedadlo svojho auta a vydá sa s ňou na cestu do odľahlej islandskej dediny.

Jon je muž v strednom veku, ktorý žije so svojou staršou matkou v odľahlej časti Islandu. Jeho matka je žena, ktorá má vždy vo všetkom jasno. Keď matka zomrie, syn sa prirodzene riadi všetkými pokynmi, čo má robiť po jej smrti.

Jon svoju mŕtvu matku učeše a oblečie, uloží ju na zadné sedadlo svojho starého auta, vezme so sebou svojho verného psa Bresnefa a začína sa cesta na druhý koniec krajiny, na miesto, kde mu matka povedala, aby ju pochoval.

Sprevádzanie zosnulého na jeho poslednej ceste je prirodzene väčšinou smutná záležitosť. V tejto čiernej komédii je však veselo. Súcitne chápavý prístup režiséra a láska hercov k svojim postavám sú také výnimočné, že sa film stal pre mnohých divákov nepochybne najosviežujúcejším filmovým zážitkom roka.

Réžia: Hilmar Oddsson. Scenár: Hilmar Oddsson. Kamera: Óttar Guðnason. Strih: Hendrik Mägar. Zvuk: Ranno Tislar. Hrajú: Þröstur, Leó Gunnarsson, Kristbjörg Kjeld, Hera Hilmar, Tómas Lemarquis a ďalší.