Národní třída

Dráma, Česko/Nemecko
2019, 91 min, v pôvodnom znení (česky)

13. január 2020, 19:00
DCP 2D

Kedysi tu všade bol len temný les, dnes tu stojí panelákové sídlisko. Práve tu je doma chlapík, ktorému nikto nepovie inak než Vandam. Žije sám v byte na okraji Prahy a každý deň doma cvičí, aby bol v kondícii. Večer, keď sídliskom blúdia divoké zvieratá, chodí so svojimi kumpánmi na jedno.

Vandam sa snaží urobiť dojem na Lucku, ktorá v sídliskovej krčme čapuje pivo. Často a rád sa pobije. Je znalec dejín a vojen. Má pocit, že svet mieri k zániku, že sa schyľuje k veľkej bitke. A tak cvičí, aby bol na tu poslednú rozhodujúcu bitku nachystaný. A tiež na to vychováva Psycha, mladého chlapca, s ktorým natiera strechy panelových domov. Kumpáni z krčmy Vandama prezývajú „národný hrdina“. Vraj dal vtedy v Novembri na Národnej triede dejiny jednou ranou do pohybu.

Film podľa rovnomennej knihy Jaroslava Rudiša, v hlavnej role s Hynkom Čermákom, kombinuje dramatický príbeh s čiernym humorom.

Réžia: Štěpán Altrichter. Predloha: Jaroslav Rudiš (kniha). Scenár: Jaroslav Rudiš, Štěpán Altrichter. Producenti: Pavel Strnad, Petr Oukropec – Negativ, s. r. o. Kamera: Cristian Pirjol. Střih: Jan Daňhel. Zvuk: Sebastian Schmidt, Florian Marquardt, Ivan Horák. Hudba: Reentko Dirks, Clemens Christian Poetzsch. Architekt: Jan Pjena Novotný. Výtvarník kostýmov: Ivan Stekla. Umelecký maskér: Lukáš Král. Hrajú: Hynek Čermák, Kateřina Janečková, Jan Cina, Václav Neužil, Jiří Langmajer, Jiří Šoch, Martin Sobotka, Erika Stárková, Lubor Šplíchal, Andrej Polák, Martin Siničák a ďalší.