Nechaj ma padnúť

Lof mér að falla

Dráma, Island/Fínsko/Nemecko
2018, 136 min, v pôvodnom znení (islandsky) so slovenskými titulkami

06. február 2021, 20:20
Stream

KINO ISKRA DOMA

Príbeh dvoch kamarátok Stelly a Magney, najskôr tínedžeriek, potom tridsiatničiek. Stella je výbojnejšia a nemá problém ani s drogami. Naivná Magnea ju obdivuje a je šťastná, keď môže byť v jej prítomnosti. Rodičia sú síce rozvedení, ale dcére pomáhajú a podporujú ju. Netrvá dlho a Magnea sa stane závislou nielen od kamarátky, ale aj od neblahého spôsobu života.

Film vznikol podľa skutočných výpovedí drogovo závislých mladých ľudí a ich rodín na Islande. Takmer dokumentárnym spôsobom ukazuje, čo znamená pre narkomanov ďalšia dávka. Sú schopní sľúbiť čokoľvek, klamať, podvádzať, kradnúť i zradiť dôveru blízkych. Postupne sa prepadnú na absolútne dno, až sa z nich stanú trosky.

Silná emocionálna dráma skúma otázky a hodnoty priateľstva, lásky a rodiny. Necháva na divákovi, aká je šanca vymaniť sa z tohto pekla, a či je vôbec nejaká.

Film je uvádzaný v rámci prehliadky Art Film Fest online.

 

Réžia: Baldvin Zophoníasson. Scenár: Baldvin Zophoníasson, Birgir Örn Steinarsson. Strih: Úlfur Teitur Traustason. Hudba: Ólafur Arnalds. Hrajú: Sólveig Arnarsdóttir, Þorsteinn Bachmann, Laufey Elíasdóttir, Atli Óskar Fjalarsson, Sveinn Ólafur Gunnarsson a ďalší.