Neruda

Životopisná dráma, Čile/Argentína/Francúzsko/Španielsko
2016, 107 min, v pôvodnom znení (španielsky, francúzsky) s českými titulkami

11. september 2017, 19:00
DCP 2D

Príbeh perzekvovaného básnika a jeho nezmieriteľného nepriateľa, v ktorom nájde Neruda príležitosť stať sa symbolom slobody a literárnou legendou.

Píše sa rok 1948 a studená vojna sa dostala k čilským hraniciam. Senátor Pablo Neruda obviňuje vládu zo zrady Komunistickej strany, za čo ho prezident Gonzalez Videla zbavuje funkcie.

Policajný prefekt Oscar Peluchonneau je poverený básnikovým zatknutím. Neruda sa pokúša spolu so svojou manželkou ujsť z krajiny, to sa mu však nepodarí a obaja sú nútení sa viac ako rok skrývať.

Inšpirovaný dramatickými udalosťami svojho nového života Neruda spisuje epickú zbierku básní Canto General (Veľký spev). V Európe medzitým legenda o prenasledovanom básnikovi silnie a umelci, vedení Pablom Picassom, sa dožadujú Nerudovho oslobodenia. Neruda však vidí tento boj so svojou nemesis Peluchonneauom ako príležitosť k znovuobjaveniu samého seba.

Réžia: Pablo Larraín. Scenár: Guillermo Calderón. Kamera: Sergio Armstrong. Strih: Hervé Schneid. Hrajú: Luis Gnecco, Gael García Bernal, Mercedes Morán, Diego Muñoz, Pablo Derqui, Michael Silva, Jaime Vadell a ďalší.