Nick Cave: 20 000 dní na Zemi

20,000 Days on Earth

Hudobný dokument, Veľká Británia
2014, 97 min, v pôvodnom znení (anglicky) s českými titulkami

02. júl 2018, 19:00
DCP 2D

€urópske filmy za €uro

Hudobný dokument o jednej z najfascinujúcejších a najtajomnejších postáv hudobného a filmového sveta.

Nie je však tradičnou biografickou retrospektívou, ale skôr záznamom života hudobníka, ktorý má dnes 57 a stále sa nechá unášať múzou. Invenčná dokudráma predstavuje austrálskeho speváka, textára, príležitostného skladateľa, básnika a herca ako ústrednú postavu, ale zároveň aj ako spolukonšpirátora.

Dokumentuje jeho umelecké pôsobenie a prináša príbeh jeho 20 000-dňového pôsobenia na planéte. Aj keď nenosí označenie superstar, niet pochýb, že po štyridsiatich rokoch na hudobnej scéne je Nick Cave legendou. Od svojich tínedžerských čias v postpunkovej kapele The Birthday Party, neskôr v skupine Grindeman, sa prepracoval až k The Bad Seeds. Tento jeho sólový projekt je na hudobnej scéne činný už 30 rokov.

Film voľne zaznamenáva 24 hodín v Caveovom živote, počas ktorých sám skúma svoje piesne a transformuje hudbu z neforemného náčrtu až po hit. Diváci v tomto diele nájdu aj halucinačné rozhovory a hrané pasáže s Caveovým hlasom. Zdá sa, že práve takýto naračný prístup sa k spevákovej výnimočnej osobnosti hodí najviac. Písanie Cave vo filme prirovnáva ku kanibalizmu – najskôr požuje skúsenosti a potom ich vypľúva v podobe piesní.

Spojenie medzi Caveom a tvorcami tohto nezvyčajného diela demonštruje jedinečná kombinácia dokumentárnej eseje a filmovej fikcie. Všetci traja sa pokúšajú prostredníctvom rafinovanosti a mýtu objaviť pravdu a na záver nám kladú Caveovu otázku: Koľko dní tu žijeme a ako sme tento čas využili?

Réžia: Iain Forsyth, Jane Pollard. Scenár: Nick Cave, Iain Forsyth, Jane Pollard. Kamera: Erik Wilson. Strih: Jonathan Amos. Hudba: Nick Cave, Warren Ellis. Účinkujú: Nick Cave, Warren Ellis, Kylie Minogue, Ray Winstone, Darian Leader, Blixa Bargeld, Susie Bick, Arthur Cave, Earl Cave a ďalší.