Nina a tajomstvo malého ježka

Nina et le secret du hérisson

Animovaný/rodinný, Francúzsko/Luxembursko
2023, 77 min, slovenský dabing

27. apríl 2024, 17:00
DCP 2D

Keď otec 10-ročnej Niny príde jedného dňa o prácu, dievča sa rozhodne s kamarátom Mehdim podniknúť odvážnu akciu, ktorá by pomohla otcovi i jeho prepusteným kolegom. Film o konci detstva, láske a priateľstve s detektívnymi prvkami.

Desaťročná Nina miluje otcove rozprávky o ježkovi, ktorý objavuje svet. Jedného dňa však otec stratí chuť rozprávať rozprávky. Stratil totiž prácu a život ich rodiny sa obrátil hore nohami.

Nina sa bojí, čo bude ďalej a keď započuje legendu o stratenom poklade, ktorý je ukrytý niekde v otcovej továrni, rozhodne sa so svojím kamarátom Mehdim podniknúť odvážnu akciu. Chcú poklad nájsť a rozdeliť peniaze medzi otca a jeho kolegov. Bláznivé dobrodružstvo sa začína…

Zaujímavosti:

Film bol uvedený na 14 medzinárodných filmových festivaloch. Napríklad v Annecy, Locarne, Talline či Montreale. A bol predaný už do tridsiatich krajín.

Audrey Tautou v pôvodnom znení nahovorila Nininu mamku Camille.

Režiséra Jean-Loupa Felicioliho k postave ježka inšpirovala postava Myšiaka Mickeyho. Od začiatku bola koncipovaná čiernobielo a existovala vo svete pripomínajúcom kreslené filmy zo začiatku 20. storočia. Tieto priekopnícke filmy sú napriek (alebo možno práve vďaka) svojej neohrabanosti a technickým chybám veľmi poetické. Sú úplným opakom technologických možností dnešných počítačov, ktoré zmazali rozdiel medzi skutočným a virtuálnym. Bola to príležitosť pomôcť deťom objaviť alebo znovuobjaviť to, čo sa mu na štýle tej doby toľko páčilo. Ako kontrastuje s naším realistickejším svetom. Je tam, ale úplne nezapadá. Vystihuje myšlienku, že je výplodom mysle malého dievčatka, a preto je imaginárny.

Réžia: Jean-Loup Felicioli, Alain Gagnol. Scenár: Alain Gagnol. Grafický design: Jean-Loup Felicioli. Strih: Sylvie Perrin. Hudba: Serge Besset. V slovenskom znení: Martina Kapráliková, Oliver Boublík, Ján Gallovič, Zuzana Jurigová-Kapráliková, Michal Kaprálik, Martin Hronský, Ivan Tuli Vojtek a ďalší.