Očista

Dokument, Slovensko/Česko
2021, 75 min, v pôvodnom znení (slovensky, česky)

10. december 2021, 20:20
Stream

KINO ISKRA DOMA

Je tu spravodlivosť naozaj pre všetkých?

Procesy, ktoré spustila smrť Jána Kuciaka a jeho snúbenice, viedli k mnohým odhaleniam zlyhávania inštitúcií, ale zároveň priniesli Slovensku aj nádej na zlepšenie. Film Očista sleduje zblízka príbeh snahy o očistu justície a započatie jej reformy, ktorá by mala viesť k naplneniu spravodlivosti. Korupcia v justícii nie je len abstraktný pojem, tretia moc môže spôsobiť aj ničenie ľudských životov, šikanu alebo obrovské majetkové transfery.

Film reflektuje dva výnimočné prípady konfrontácie s justíciou. Sleduje časozberný prípad obyčajnej ženy, ktorá je žalovaná o 300-tisíc eur za to, že údajne poškodila dobré meno privatizéra fabriky, v ktorej robila celý život. V druhom prípade bol diabolskou hrou odstavený najvyššie postavený Slovák v NATO. A to všetko po rokoch, keď väčšina sudcov o problémoch v justícii mlčala a mnohí sa aj podieľali na jej zlyhávaní. Zmena politických pomerov priniesla nádej na zlepšenie a očistu justície. No nič nie je čiernobiele a dráma zápasu nie je vopred rozhodnutá…

Dokument režírovala výrazná filmárka Zuzana Piussi, ktorá sa vo svojej tvorbe orientuje na dôležité spoločenské témy. Na Slovensku: Nemoc tretej moci, Od Fica do Fica, Krehká identita, Ťažká voľba, Ukradnutý štát. V ČR: Český Alláh, Selský rozum, Univerzity a svoboda (posledné dva spolu s Vítom Janečkom).

Réžia: Zuzana Piussi. Námet: Katarína Javorčíková. Scenár: Zuzana Piussi. Kamera: Miro Remo. Strih: Šimon Špidla. Hudba: Lucia Piussi. Zvuk: Adam Matej, Jan Richtr. Dramaturgia: Vít Janeček, Lenka Tomaníková. Producent: Vít Janeček (VIRUSfilm SK + D1film CZ). Koproducent: RTVS (Ondrej Starinský).