Odrazy

Powidoki

Životopisná dráma, Poľsko
2016, 98 min, v pôvodnom znení (poľsky) s českými titulkami

21. marec 2017, 19:00
DCP 2D

MFFK FEBIOFEST 2017

Posledný film legendy poľskej kinematografie Andrzeja Wajdu je majstrovským portrétom zachycujúcim vášnivý boj nezávislého umelca so stalinskými doktrínami, boj na život a na smrť.

Film o živote avantgardného maliara Władysława Strzemińského prekypuje energiou, vášňou a triezvym hnevom: zobrazuje život muža, ktorý odmietol prispôsobiť sa oficiálnej ideológii, i keď to ohrozilo jeho existenciu.

Strzemiński ako umelec a učiteľ dokázal upútať a vyžaroval charizmu. Wajda začína rozprávať jeho príbeh v povojnovej Lodži, kde Strzemiński pôsobí ako učiteľ na Vyššej škole výtvarných umení. Jeho myšlienky tvrdo narazia na Stalinove nariadenia o tom, čo je skutočne dobré pre masy – sociálny realizmus a povrchný pozitivizmus.

Z tejto dynamiky vzniká podmanivý príbeh o človeku pevných zásad, ktorý čelil ľahostajnosti a onedlho nato aj hnevu úradných činiteľov, odhodlaných skoncovať s každým, kto spochybnil líniu strany. Strzemiński bol búrlivým živlom, ktorého obdivovali nielen jeho študenti, ale celá mladá generácia.

Réžia: Andrzej Wajda. Scenár: Andrzej Mularczyk. Kamera: Paweł Edelman. Strih: Grażyna Gradoń. Hudba: Andrzej Panufnik. Hrajú: Bogusław Linda, Zofia Wichłacz, Bronisława Zamachowska, Andrzej Konopka, Krzysztof Pieczyński, Mariusz Bonaszewski, Szymon Bobrowski, Aleksander Fabisiak, Paulina Gałązka.