Okupácia

Okupace

Komédia/dráma, Česko
2021, 97 min, v pôvodnom znení (česky)

22. marec 2022, 19:00
DCP 2D

MFF FEBIOFEST 2022 V KEŽMARKU

Čierna komédia Okupácia sa odohráva jednu noc v zafajčenom bare, kde sa charaktery vznášajú ako oblaky cigaretového dymu.

Jedna noc, jeden bar. Ospalý večierok hercov po predstavení naruší návšteva nepozvaného hosťa. Namol opitý ruský dôstojník prišiel predať kanister armádneho benzínu, lenže obchod sa zvrhne na preteky v pití vodky a Rus, zaujatý nielen pohľadnou Miladou, ale hlavne komickou zbabelosťou všetkých prítomných mužov, sa odísť nechystá. Atmosféra hustne spolu s oblakmi cigaretového dymu, charaktery sa lámu, Rus se skvelo baví. Tak skvelo, že nakoniec vytiahne zbraň…

Večierok v rytme kozmickej psychodelickosti kultových Kill The Dandies! se rozbieha viac, než je osadenstvu milé. Hra se mení na pascu, hrdinovia na zbabelcov a zbabelci na hrdinov. A z okupovaného baru vedie len jediná cesta: revolúcia! Po tejto pitke nikto nezostane ako predtým.

Režisérom filmu je jeden z najžiadanejších reklamných tvorcov Michal Nohejl, kameramanom Jan Baset Střítežský oceňovaný za Křižáčka, Aloisa Nebela či Fair Play a strihačom je Petr Turyna, medzi ktorého najúspešnejšie celovečerné filmy patria Návrat idiota, Šeptej či Indiánské léto.

Réžia: Michal Nohejl. Scenár: Marek Šindelka, Vojtěch Mašek, Michal Nohejl. Kamera: Jan Baset Střítežský. Strih: Petr Turyna. Zvuk: Sandra Klouzová, David Titěra, Roman Sečkař. Hudba: La Petite Sonja, Hank J. Manchini. Hrajú: Martin Pechlát, Cyril Dobrý, Antonie Formanová, Tomáš Jeřábek, Otakar Brousek ml., Pavel Neškudla, Alexej Gorbunov, Vlastimil Venclík.