Osamelí bežci: Ideme ďalej!

+ predfilm Music Box

Dokument, Slovensko
2019, 82 min, v pôvodnom znení (slovensky)

20. november 2020, 18:00
Stream

KINO ISKRA DOMA

Online predaj vstupeniek

Dokumentárny road movie o básnickej skupine Osamelí bežci. Film o ceste za stretnutím Osamelých bežcov.

Film rozpráva príbeh básnickej skupiny Osamelí bežci, ktorá vznikla v roku 1963 a existuje dodnes. No predovšetkým je o veľkom priateľstve medzi jej členmi – Ivanom Laučíkom, Petrom Repkom a Ivanom Štrpkom.

Ich osudy a životné peripetie boli rôzne. Peter Repka sa v 70. rokoch presťahoval do Nemecka, Ivan Laučík väčšinu svojho života prežil v Liptovskom Mikuláši a Ivan Štrpka žil v Bratislave. Aj keď ich stretnutia neboli každodenné a nie vždy jednoducho realizovateľné, napriek všetkým prekážkam ich priateľstvo pretrvalo. Prežilo všetky nečakané zvraty spojené s dobovým spoločenským dianím a aj všetky peripetie v ich osobných životoch. Ich tvorba bola a stále je jednou z najzásadnejších v kontexte modernej slovenskej poézie.

Na začiatku tohto dokumentárneho road movie Peter odchádza z Offenbachu nad Mohanom, aby sa v Bratislave stretol s Ivanom a aby sa následne spolu vypravili do Liptovského Mikuláša za druhým Ivanom. Počas tejto cesty Peter a Ivan stretávajú ďalšie postavy a navštevujú miesta, ktoré súvisia s ich príbehom. Tieto stretnutia ilustrujú príbeh Osamelých bežcov.

Pred snímkou Osamelí bežci: Ideme ďalej! uvidíte krátky animovaný film Music Box.

Réžia: Martin Repka. Námet a scenár: Maroš Šlapeta, Martin Repka. Kamera: Noro Hudec. Strih: Michal Kondrla, Alexandra Jonášová. Zvuk: Dušan Kozák. Hudba: Martin Turčan. Výkonná produkcia: Kika Majorošová. Producent: Maroš Šlapeta – Punkchart films. Účinkujú: Ivan Laučík, Peter Repka, Ivan Štrpka, Oleg Pastier, Arunmohzi Sivaprakasam, Dušan Dušek a ďalší.