Pápežov zákon

Rapito

Dráma/historický, Taliansko/Francúzsko/Nemecko
2023, 125 min, v pôvodnom znení (taliansky) s českými titulkami

07. február 2024, 19:00
DCP 2D

Strhujúca historická dráma nakrútená podľa skutočnej udalosti.

V roku 1858 bol na základe pápežovho zákona zo židovskej rodiny unesený šesťročný chlapec. Film na pozadí príbehu jednej rozdelenej rodiny rozpráva i o búrlivom období zjednocovania Talianska, keď sa postavenie cirkvi a jej moc otriasajú v základoch.

Píše sa druhá polovica devätnásteho storočia a rozbúreným Talianskom zmietajú revolučné zmeny. Jednej noci vtrhne do domu židovskej rodiny Mortarovcov pápežská garda s rozkazom zmocniť sa šesťročného Edgarda. Chlapec bol totiž údajne tajne pokrstený a podľa zákona tak teraz patrí katolíckej cirkvi.

Na pozadí mnohoročného boja o zjednotenie Talianska, keď sa postavenie cirkvi a jej moc otriasajú v základoch, bojuje Edgardova rodina za spravodlivosť a vrátenie uneseného syna. Pápež je však silným súperom.

Matador talianskej kinematografie Marco Bellocchio nakrútil napínavý príbeh podľa skutočnej udalosti, ktorá vzbudila rozruch po celom vtedajšom svete.

Réžia: Marco Bellocchio. Scenár: Marco Bellocchio, Susanna Nicchiarelli. Kamera: Francesco Di Giacomo. Strih: Francesca Calvelli, Stefano Mariotti. Zvuk: Adriano Di Lorenzo. Hudba: Fabio Massimo Capogrosso. Hrajú: Barbara Ronchi, Fabrizio Gifuni, Filippo Timi, Fausto Russo Alesi, Corrado Invernizzi, Leonardo Maltese, Paolo Pierobon, Marco Golinucci, Alessandro Fiorucci, Alessandro Scafati, Enea Sala, Samuele Teneggi, Mattia Napoli, Leonardo Bianconi a ďalší.