Piesne Zeme

Fedrelandet

Dokument/poetický, Nórsko
2023, 90 min, v pôvodnom znení (nórsky) s českými titulkami

20. marec 2024, 19:00
DCP 2D

V tomto jedinečnom filme režisérka Margreth Olin sprevádza divákov po nórskej krajine hôr, ľadovcov a fjordov pod vedením svojho 84-ročného otca Jørgena. Dáva nám pritom možnosť uniknúť pred zhonom modernej doby a zažiť neuveriteľnú hĺbku prírody.

Hornatá krajina Nórska tvorí monumentálne pozadie tohto filmového zážitku z prírody. V pozadí veľkolepej existenciálnej cesty, ktorej ľudským rozmerom sú režisérkini rodičia, sa skrývajú prapôvodné sily Zeme.

Margreth Olin vytvorila ohromujúce filmové dielo o živote, smrti, prírode a obyčajnej prítomnosti na svete. Na pozadí závratne krásnej horskej scenérie rodného Nórska sa Margreth Olin vydáva na existenciálnu cestu s vlastnými starnúcimi rodičmi, ktorých ľudská prítomnosť slúži ako kritérium pre rozľahlosť nekonečných prírodných priestranstiev.

Jej rodina tu vždy žila bok po boku s prírodou, napriek obdobiam, keď prapôvodné sily zeme ukazovali svoju nemilosrdnú tvár. Vzájomná láska a celoživotná vernosť jej rodičov sú tichým svedectvom toho, ako príroda odráža v ľudskej duši a naopak. Ale ani tá najpevnejšia hora nie je nemenná – a už vôbec nie v časoch, ako sú tie naše.

Miera pozornosti venovaná detailom v tejto vizionárskej lyrickej básni Margreth Olin o jej krajine presahuje všetko, čo ste doteraz mohli vidieť na veľkom plátne. Tento film rozhodne musíte v kine zažiť.

Réžia: Margreth Olin. Scenár: Margreth Olin. Kamera: Lars Erlend, Tubaas Øymo. Strih: Margreth Olin. Hudba: Rebekka Karijord. Účinkujú: Jørgen Mykle, Magnhild Mykløen.