Pomstiteľ

Mstitel

Komédia, Česko
2021, 93 min, v pôvodnom znení (česky)

14. marec 2022, 19:00
DCP 2D

Komédia o tom, ako sa pražský herec Anton Dvořák prepije až na planétu Mars. Na svojej ceste Anton príde o prácu, stratí manželku, nájde priateľstvo, ochutná pomstu, stretne sa so svojím stvoriteľom a dodrží sľub, ktorý dal svojmu synovi.

Anton je, teda býval slávny divadelný herec, ale krutý život mu začal do cesty klásť zradné prekážky. Napríklad stoličku alebo dieru, ktoré skúste zvládnuť po štrnástich pivách, vy kreténi. Keď ho riaditeľ divadla vyhodí a jeho manželka chce, aby si našiel prácu, zoberie Anton osud do svojich rúk. A začne piť ešte viac. Rozbehne sa taká plejáda fantastických zážitkov, výtvarných skvostov a (ne)chcených vtipov, že vám záchvaty smiechu možno už zostanú a budete musieť ísť na smiechovú odvykačku.

Srandičky však majú jeden háčik – Antonova manželka sa tomu vôbec nesmeje. A opustí ho i s jeho synom Tomášom, otcovým najväčším obdivovateľom. Anton v zúfalstve (a opitosti) synovi narozpráva, že sa chystá na misiu na Mars, preto je toto obdobie ich života také ťažké. A ťažké obdobie to teda ešte len bude. Až tak, že i let do vesmíru bude proti existencii na Zemi pohoda. Samozrejme, kto iný zo všetkého schopných Čechov by mal dokázať letieť na Mars než Anton?

Pomstiteľ je film, ktorý sa už od prvých minút úplne odlišuje od klasických českých komédií. Je to film výstredný, uletený, vzdávajúci poctu východoeurópskym filmom 70. a 80. rokov – napr. Ecce Homo Homolka, Sexmisia, ale i filmom, ktoré občania ČSSR hltali s rýchlodabingom z VHS – napr. Šialený Max. Ten, mimochodom, využíva na preklad dialógov v scénach s „Rusákmi“. Nechýbajú však ani odkazy na nedávnu minulosť – Václav Havel a jeho slová o „králikárnach“ či recept na guláš, i aktuálnu prítomnosť – telefonát s Vladimirom Vladimirovičom.

Réžia: Lucia Klein Svoboda. Scenár: Lucia Klein Svoboda. Kamera: Petr Klein Svoboda. Strih: Michal Novák. Hrajú: Daniel Fischer, Jaroslav Dušek, Ivan Franěk, Hana Vagnerová, Michal Dvořák, Ellie Kaia Gorman, Petr Čtvrtníček, Milan Šteindler, Pavla Tomicová, Pavlína Vágnerová, Jevgenij Libezňuk, Roman Luknár a ďalší.