Prchavé okamihy šťastia

Momenti di trascurabile felicità

Komédia, Taliansko, 2019
93 min, v pôvodnom znení (taliansky) so slovenskými titulkami

04. marec 2021, 20:20
Stream

KINO ISKRA DOMA

Paolo pracuje ako inžinier a vedie pokojný život s manželkou a dvomi deťmi v Palerme. Pikantným osviežením jeho všedných dní nie sú len občasné mimomanželské vzťahy a stretnutia v bare s priateľmi, ale predovšetkým prchavé okamihy šťastia, ako napríklad prechádzať na skútri križovatkou v okamihu, keď na semafore svieti červená.

Raz však nastane moment, keď Paolovi chýba zlomok sekundy a zmetie ho prichádzajúce auto. Keď sa preberie, ocitne sa v nebi, v miestnosti, kde sa zhromažďujú duše, aby sa rozhodlo o ich ďalšom osude. Práve tu začína prehodnocovať svoj život a vnímať vlastnú povrchnosť a nedostatky, a to všetko dokáže okoreniť štipkou južanskej irónie.

Film je adaptáciou románu Momenti di trascurabile felicità (Prchavé okamihy šťastia, 2010) a jeho pokračovania Momenti di trascurabile infelicità (Prchavé okamihy nešťastia, 2015) Francesca Piccola, ktorý sa spolupodieľal aj na scenári. Jeho práca získala cenu Premio Flaiano za najlepší scenár. V roku 2007 navštívil Bratislavu na pozvanie IIC ako hosť literárneho festivalu.

Film je uvádzaný v rámci projektu Talianskeho inštitútu v Bratislave Taliansko: Krajina, film, fotografia.

Réžia: Daniele Luchetti. Scenár: Daniele Luchetti, Francesco Piccolo. Kamera: Matteo Tommaso Fiorilli. Hrajú: Pierfrancesco Diliberto aka Pif, Renato Carpentieri, Federica Victoria Caiozzo aka Thony, Francesco Giammanco, Angelica Alleruzzo, Vincenzo Ferrera, Franz Cantalupo, Manfredi Pannizzo.