Pre Samu

For Sama

Dokument, Veľká Británia
2019, 95 min, v pôvodnom znení (arabsky) s českými titulkami

25. marec 2021, 20:20
Stream

KINO ISKRA DOMA

Novinárke Waad Al-Khateab sa narodí dcéra Sama (arabsky Nebo). Je to šťastná udalosť, aj keď k nej dôjde v troskách sýrskeho Aleppa, kde Waad a jej manžel Hamza prevádzkujú jednu z posledných kliník.

Vzhľadom na to, že smrť je všade okolo nich a každá sekunda v ťažko skúšanom meste môže byť zároveň tá posledná, rozhodne sa Waad nakrútiť pre svoju dcéru osobný denník, ktorý zachytáva život v drastických kulisách vojny a súčasne je i intímnym odkazom matky dcére.

Film Pre Samu, ktorý z denníkových záznamov vznikol, je bezprostrednou, vášnivou a neúprosnou obžalobou, úpenlivou prosbou, aby svet nikdy neodvracal pohľad pred utrpením, i emotívnym príbehom o láske k dieťaťu a mestu, ktoré sa premenilo na peklo.

Výsledkom je jeden z najlepších dokumentov roku 2019, ktorý získal už 45 ocenení vrátane Európskej filmovej ceny a nominácie na Oscara. Film o vojnovom konflikte, ktorý väčšina z nás sledovala na televíznych prijímačoch alebo na obrazovkách počítačov, ale Waad al-Khateab a jej manžel ho zažívali každý deň počas niekoľkých rokov.

Réžia: Waad Al-Khateab, Edward Watts. Scenár: Waad Al-Khateab. Kamera: Waad Al-Khateab. Hudba: Nainita Desai. Strih: Chloë Lambourne, Simon McMahon.