Prípitok

Le Discours

Komédia, Francúzsko
2020, 88 min, v pôvodnom znení (francúzsky) s českými titulkami

18. október 2021, 19:00
DCP 2D

Adrien trčí na otravnej rodinnej večeri. Otcove historky sa po stý raz opakujú, matka sa vyžíva v nudnej konverzácii a sestrin snúbenec ako vždy predvádza svoj rozhľad. Navyše Adrienova expriateľka mu neodpovedá na SMSku. Nádej, že sa k nemu vráti, sa zmenšuje. Minúty sa vlečú a Adrienovi je všetko jasné – horšie už to byť nemôže.

Potom ale príde posledná rana. Budúci švagor ho požiada, aby predniesol prípitok na svadbe. Adrien neznáša svadby. A rozprávanie na verejnosti. A svojho budúceho švagra. Ale nedokáže povedať „nie“. V hlave sa mu okamžite rozbehnú rôzne scenáre toho, čo všetko by sa pri jeho prípitku mohlo pokaziť.

Od úvodných titulkov čítaných na mikrofón pred červenou oponou je Benjamin Lavernhe (Kým nás svadba nerozdelí) nielen predstaviteľom hlavnej postavy, ale i divákovým sprievodcom a komentátorom deja. Laurent Tirard sa zdanlivo „nesfilmovateľnej“ predlohy zhostil hravou formou plnou prekvapujúcich zábavných momentov.

Film bol premietaný mimo súťaže na festivale v Cannes.

Réžia: Laurent Tirard. Námet: Fabrice Caro – rovnomenný román (2018). Scenár: Laurent Tirard. Kamera: Emmanuel Soyer. Hudba: Mathieu Lamboley. Strih: Valérie Deseine. Hrajú: Benjamin Lavernhe, Sara Giraudeau, Kyan Khojandi, Julia Piaton, François Morel, Guilaine Londez a ďalší.