Prišla v noci

Přišla v noci

Komédia/dráma/horor, Česko
2023, 85 min, v pôvodnom znení (česky)

27. marec 2024, 19:00
DCP 2D

Príbeh páru tridsiatnikov, ktorých pokojný život naruší príchod matky jedného z nich. Komorná čierna komédia o horore, ktorý môže stretnúť každého z nás.

Pár tridsiatnikov – prekladateľ z litovčiny Jirka a ergoterapeutka Aneta – vedie pokojný život v nedávno rekonštruovanom prvorepublikovom byte v Prahe. Keď pustia cez jeho prah matku jedného z nich, netušia, že sa práve ocitli v komornom očistci.

Až doteraz si mysleli, že sú spokojní. Alebo sa tak aspoň tvárili pred svojimi priateľmi Po neočakávanom príchode matky a svokry v jednej osobe sa však ich pokojný život pomaly mení na chaotické trosky. Pestovaná šesťdesiatnička Valerie je energická diva, ktorá si krok za krokom podmaňuje nielen priestor bytu, ale aj myseľ jeho obyvateľov. Návšteva na jednu noc sa postupne mení na domácu inváziu naberajúcu na sile. Istoty sa otriasajú, hranice súkromia rúcajú.

Majú matky a svokry vždy pravdu? Myslia to s nami dobre? A nie sú niekedy práve preto tými najväčšími monštrami? Hoci sami seba vidia ako nepochopenú obeť?

Film Prišla v noci Tomáša Pavlíčka a Jana Vejnara na tenkej hrane čierneho humoru a home invasion hororu rozvíja situáciu, ktorú v rôznych obmenách zažil každý z nás.

Zaujímavosti:

Dvojica scenáristov a režisérov dala Simone Pekovej, herečke z brnenského HaDivadla možnosť zmeniť si repliky, pridávať do deja vlastné historky, a tak si postavu Valerie prispôsobiť. Herečka do postavy premietla aj spomienky na svoju matku, ktorá ju vychovávala sama.

Starší členovia filmových klubov určite spoznajú medzi Kocourovými kamarátmi tvár nezávislého filmového publicistu a pedagóga FAMU Vladimíra Hendricha, ktorý uvádzal filmy na Letnej filmovej škole v Uherskom Hradišti.

Film má 8 nominácií na Českého leva a 5 nominácií na Ceny českej filmovej kritiky.

Réžia: Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar. Scenár: Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar. Kamera: Šimon Dvořáček. Strih: Jakub Vansa. Zvuk: Michaela Patríková: Hudba: Aid Kid. Hrajú: Simona Peková, Annette Nesvadbová, Jiří Rendl, Judit Pecháček, Jan Strejcovský, Vladimír Kratina, Denisa Barešová, Michal Kern a ďalší.