Projekt – výlet

Krátke filmy, Slovensko/Česko
2017 - 2020, v pôvodnom znení (slovensky, česky) s titulkami.

09. apríl 2021, 20:20
Stream

KINO ISKRA DOMA

Veríme, že vám chýba cestovanie. Nám takisto. Vydajme sa spolu na virtuálne výletné chodníčky a využime všetky dostupné alternatívy. Projekt – výlet je predplatený balík cestovateľských zážitkov všetkého druhu za diskontnú cenu.

Spôsob č. 1. vymodelujem si realitu v 3D softvéri a vrátim sa do fragmentu jasnej spomienky. 2. Sadnem si na autobusovú zastávku a počkám na autobus, do ktorého nenastúpim. 3. Nasadím si virtuálnu realitu a vymením tú svoju (pozor, návykové). 4. Idem sa radšej ponárať do iných. 5. Pozriem si instastories. 6. Alebo budem sedieť doma a čakať na návštevu, o ktorej si nikto nemyslí, že by mohla prísť? Ale povedzme, že je zrovna 12.08 zimného času, streda, vonku začalo obdobie prvých prízemných mrazov a ona predsa len zaklope na dvere.

Projekt – výlet pre vás kurátorsky zostavilo občianske združenie Disco Sailing, ktoré každoročne v decembri organizuje Slávnosť krátkeho filmu.

Hlavnými cieľmi občianskeho združenia Disco sailing sú popularizácia, edukácia a alternatívna distribúcia súvisiaca s krátkometrážnou audiovizuálnou tvorbou. V roku 2020 po piatykrát zorganizovali prehliadku krátkych filmov Slávnosť krátkeho filmu, ktorá nadväzuje na medzinárodnú iniciatívu Deň krátkeho filmu. Tá sa pravidelne uskutočňuje vo viacerých európskych metropolách 21. decembra, počas najkratšieho dňa v roku, ktorý je zároveň symbolicky vyhlásený za svetový deň krátkeho filmu.


Fragment 0

Michal Žilinský, 2019, Slovensko, 9 min.

Experimentálny film Fragment 0 sa odohráva v organickom areáli zbavenom univerzálnych fyzikálnych zákonov, prírodných procesov a človeka, ktorých absencia naznačuje latentné podoby sveta v konečnom alebo pôvodnom prastave momentu 0. Ambivalentný priestor Fragmentu 0 vychádza z histórie špecifického miesta, rozohráva virtuálnu hru v absencii vlastného originálu a vlastnej histórie.

Ospalky

Kateřina Hroníková, 2021, Slovensko, 28 min.

Do života postaršieho manželského páru, ktorý rezignoval na vzťah s vonkajším svetom a ich každodennosť sa zmrštila na obsedantnú ritualizáciu úkonov, vstúpi agentúra Slnko. Tá ponúka služby pre ľudí v dôchodku a garantuje im zlepšenie kvality života.

Yours

Pavol Čižmár, 2017, Slovensko, 6 min.

Film, ktorého naratív poháňa hudba slovenskej kapely Bulp, rozpráva príbeh ženy po tom, čo tragicky prišla o partnera. Pomocou virtuálnej reality objavuje alternatívu, v ktorej spolu môžu žiť aj naďalej, navždy. Tento svet sa však pre ňu stáva nielen potešením, ale aj väzením.
Michal Fulier získal za tento videoklip ocenenie Kamera 2017 v kategórii študentský film.

Journey

Marek Jasaň, 2018, Slovensko, Česko, 9 min.

Journey je príbeh muža, ktorý vstupuje do mysle ľudí okolo seba a kradne ich sny, túžby a osobné skúsenosti, aby si naplnil svoj vlastný, prázdny, vnútorný svet.

O(slobode)nie

Paula Reiselová, 2018, Slovensko, 21 min.

Film je osobným experimentom režisérky, ktorá sa na ceste za slobodou vzdáva zodpovednosti za svoj život. Pomocou sociálnej siete necháva za seba rozhodovať anonymných sledovateľov. Ako Alica v krajine zázrakov, ktorá svojím pádom do králičej nory vniesla bizarne fantastické prvky do svojho rozprávkového života, aj režisérka filmu dúfa v isté vytrhnutie z jej bežného ohraničenia vlastných limitov. Trúfneš si rozhodnúť?

Pozdrav z Nigérie

Peter Hoferica, 2020, Slovensko, 17 min.

Keď dôchodcovi Emilovi napíše na email nigérijský princ a žiada finančnú pomoc, neostáva starému mužovi nič iné, než ju (za nesúhlasu zvyšku rodiny) poskytnúť. Nigérijský princ totiž na oplátku sľubuje kráľovskú vďaku. A polovicu svojho dedičstva.

Filmy sú uvádzané v rámci projektu Disco sailing playlist.

Réžia: Michal Žilinský, Kateřina Hroníková, Pavol Čižmár, Marek Jasaň, Paula Reiselová, Peter Hoferica.