Prvý zradca

Il traditore

Triler/dráma/životopisný, Taliansko/Brazília/Francúzsko/Nemecko
2019, 152 min, v pôvodnom znení (taliansky) s českými titulkami

10. február 2020, 19:00
DCP 2D

Jeden z najlepších talianskych filmov roku 2019 o mužovi, ktorý ako prvý porušil zákon mlčania a navždy zmenil svet mafie.

Taliansko osemdesiatych rokov. Klany sicílskej mafie medzi sebou neľútostne bojujú o moc. Vláde sa situácia vymyká z rúk, až kým sa neobjaví prvý zradca. Tommaso Buscetta (Pierfrancesco Favino) urobí to, čo bolo doposiaľ nepredstaviteľné. Poruší prísahu, popíše praktiky najväčšej mafiánskej organizácie Cosa Nostra a pomôže tak sudcovi Falconemu dostať stovky jej členov za mreže. Onedlho sa však začne schyľovať k tvrdej pomste.

Strhujúci a v mnohom pravdivý príbeh človeka, ktorý navždy zmenil svet mafie, nakrútil legendárny režisér Marco Bellocchio a bol uvedený v hlavnej súťaži na festivale v Cannes.

Réžia: Marco Bellocchio. Scenár: Marco Bellocchio, Ludovica Rampoldi, Valia Santella, Francesco Piccolo. Kamera: Vladan Radovic. Strih: Francesca Calvelli. Hudba: Nicola Piovani. Hrajú: Pierfrancesco Favino, Luigi Lo Cascio, Maria Fernanda Cândido, Alessio Praticò, Fausto Russo Alesi, Fabrizio Ferracane, Patrick Simons, Paolo La Bruna a ďalší.