Putovanie so sobíkom

Aïlo: Une odyssée en Laponie

Dobrodružný/rodinný, Francúzsko/Fínsko/Nórsko
2018, 86 min, so slovenským dabingom

27. december 2020, 18:00
Stream

KINO ISKRA DOMA

Online predaj vstupeniek

Film rozpráva príbeh o prvom roku života malého divokého soba, krehkého a zraniteľného, ktorý sa musí čeliť mnohým výzvam a nebezpečenstvám. Jeho veľké dobrodružstvo sa odohráva vo Fínsku, v nádhernej laponskej prírode. Sprievodcom na sobíkovej cesteje Robo Roth, ktorý nahovoril slovenský komentár.

Náš hrdina je malý sob a volá sa Ailo. Práve sa narodil v Laponsku, čo je krajina na severe Európy, ktorej najväčšia časť leží až za polárnym kruhom. Taký sobík si ale na drsné podmienky veľmi rýchlo zvykne. Hneď po narodení sa dokáže rýchlo postaviť na nohy, stačí mu na to iba päť minút. Za ďalších päť minút sa naučí chodiť a do štvrť hodiny vie plávať aj behať v hlbokom snehu. Vďaka svojim širokým kopýtkam sa môže v závejoch pohybovať veľmi rýchlo a na potravu tiež nie je príliš náročný. Uspokojí sa s trochou trávy alebo machu, ale jeho najobľúbenejšou pochúťkou je lišajník. A či mu je zima? Kdeže. Mohutná srsť mu umožňuje prežiť teplotu aj okolo -40 °C.

Pri svojom putovaní Laponskom Ailo stretáva ďalších obyvateľov tejto nádhernej krajiny. Či už mrštného hranostaja, nebezpečné vlky, polárne líšky, veveričky, tichú sovu alebo vysoko lietajúceho orla.

 

Réžia: Guillaume Maidatchevsky. Scenár: Guillaume Maidatchevsky. Kamera: Teemu Liakka, Daniel Meyer. Strih: Laurence Buchmann. Zvuk: Juha Hakanen. Hudba: Julien Jaouen. Hrá (v slovenskom znení): Robo Roth.