Quo vadis, Aida?

Dráma, Bosna a Hercegovina/Rakúsko/Rumunsko/Holandsko/Nemecko/Poľsko/Francúzsko/Turecko/Nórsko
2020, 101 min, v pôvodnom znení (srbsky, anglicky, holandsky) s českými titulkami

17. január 2022, 19:00
DCP 2D

Je rok 1995 a Aida pracuje ako prekladateľka pre OSN na základni neďaleko Srebrenice. Jej rodina je medzi tisíckami miestnych, ktorí hľadali v Srebrenici, „bezpečnej zóne“ OSN, útočisko pred srbskou armádou. Pár hodín cesty od miest, kde radi trávime letné dovolenky, sa schyľuje k najväčšej európskej tragédii od konca druhej svetovej vojny. Aida v rámci svojej práce prekladá srbské klamstvá i často dvojzmyselné vyhlásenia OSN a postupne si uvedomuje vážnosť situácie. Ide o osud mesta i o život jej milovaných. Podarí sa jej ich zachrániť?

Nekompromisný a zároveň hlboko ľudský film režisérky Jasmily Žbanić silou emócií zatieni väčšinu vojnových filmov. Nesústreďuje sa totiž na vykreslenie násilia, ale na príbeh konkrétnej ženy a nepredstaviteľné dilemy, ktoré pred ňu vojna stavia.

Film Quo Vadis, Aida? mal premiéru na festivale v Benátkach a bol nominovaný na Oscara v kategórii najlepší medzinárodný celovečerný film, na Európskych filmových cenách získal cenu za najlepší film, réžiu a ženský herecký výkon.

Vychádza zo skutočných udalostí, ale niektoré postavy, situácie a dialógy sú vymyslené alebo upravené z umeleckých a dramatických dôvodov. Režisérka venovala svoj film ženám zo Srebrenice a ich 8 372 zavraždeným synom, otcom, manželom, bratom, bratrancom a susedom.

Dráma, Bosna a Hercegovina/Rakúsko/Rumunsko/Holandsko/Nemecko/Poľsko/Francúzsko/Turecko/Nórsko, 2020, 101 min, v pôvodnom znení (srbsky, anglicky, holandsky) s českými titulkami.

Réžia: Jasmila Žbanić. Scenár: Jasmila Žbanić. Námet: Hasan Nuhanović – kniha Pod zástavou OSN: medzinárodné spoločenstvo a genocída v Srebrenici (2007). Kamera: Christine A. Maier. Hudba: Antoni Komasa-Łazarkiewicz. Strih: Jarosław Kamiński. Hrajú: Jasna Ďuričić, Izudin Bajrović, Boris Ler, Dino Bajrović, Johan Heldenbergh, Raymond Thiry, Boris Isaković a ďalší.