Rekonštrukcia okupácie

Dokument, Česko/Slovensko
2021, 100 min, v pôvodnom znení (česky, slovensky)

15. november 2021, 19:00
DCP 2D

Útržky pamäti jednotlivých postáv filmu skladajú obraz okupácie Československa v roku 1968. A toho, čo v nás tento okamžik zanechal.

August 1968 znamená pre niekoľko generácií českého, ale aj slovenského národa veľkú a stále živú tému. Je krivdou, s ktorou sme sa doteraz nevyrovnali. Dodnes silno rezonuje, s každým konkrétnym človekom však rezonuje rozdielny príbeh.

Dokumentarista Jan Šikl mnoho rokov vyhľadáva a zbiera súkromné filmové archívy. Zašlé a vyblednuté osudy rodín, celuloidové ozvuky slávnostných i všedných okamžikov. Takto pred časom narazil na 3,5 hodiny profesionálne nakrúteného materiálu zachytávajúceho inváziu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v auguste 1968. Zábery, ktorých väčšina nebola doteraz zverejnená, viedli autora k pátraniu po ľuďoch na nich zachytených. Ďalšie filmové materiály pochádzajú od amatérskych filmárov, ktorí ich ponúkli počas vzniku filmu. Tento surový a neučesaný materiál ešte viac dotvára obrazovo vyrovnaný celok.

Spomienky na konkrétne udalosti ožívajú a skúmanie sa postupne mení na reflexiu toho, ako sa historický okamžik odtlačil do nás samotných. Rekonštrukcia okupácie je film o skúsenosti medznej situácie a svojbytnej forme spoločenskej pamäti.

Pátral však nielen filmový štáb, ale aj diváci – súčasťou tvorby dokumentu Rekonštrukcia okupácie je aj rovnomenný webový projekt zahrnujúci množstvo archívnych záberov z 21. 8. 1968, v ktorých sa diváci mohli pokúsiť nájsť seba alebo svojich blízkych, zároveň písať svoje komentáre a zdieľať zážitky, ktoré sa odohrali pred viac než päťdesiatimi rokmi.

Film mal premiéru 21. augusta 2021 na MFF Karlove Vary v sekcii Zvláštne uvedenie.

Réžia: Jan Šikl. Scenár: Jan Šikl. Kamera: Adam Oľha. Strih: Šimon Špidla. Zvuk: Martin Stýblo. Hudba: Jan Šikl ml. Produkcia: Alice Tabery.