Rieka

River

Dokument, Austrália
2021, 75 min, anglický komentár s českými titulkami

14. september 2022, 19:05
DCP 2D

Tepny planéty sú tepnami ľudstva.

Rieky ako úžasný sochár vytvarovali Zem do podoby, akú poznáme. Vyhladili hory, vytvorili údolia a úrodné pláne, ktoré potom ozdobili svojimi meandrami. Často sú rieky vnímané ako zdroj nádeje a predmet uctievania, inde liečia, žehnajú, zmývajú hriechy a očisťujú mŕtvych.

Rieky sú tepnami planéty. Kdekoľvek putujú, tam sa objavujú, prežívajú a snáď i rozkvitajú všetky formy života, vrátane ľudského. Naše rané osudy formovala práve vôľa riek. V priebehu času sa stali cestami, po ktorých sa do vnútrozemia šírili obchod a technológie. Po riekach priplávala poézia, príbehy, náboženstvo, politika a konflikty. Rieky vypestovali naše mestá a veľkomestá…

Film Rieka berie divákov na cestu priestorom a časom, pokrýva šesť svetadielov a prostredníctvom najmodernejších filmárskych prostriedkov vrátane satelitných záberov predstavuje rieky z perspektív, aké sme ešte nevideli. Výsledkom spojenia obrazu, hudby a striedmeho poetického komentára je snový a pôsobivý film, ktorý oslavuje divokosť riek, ale zároveň upozorňuje na ich zraniteľnosť.

Rieka je druhým dielom plánovanej trilógie celovečerných dokumentov mapujúcich vzájomný vzťah krajiny a človeka. Prvý – Hora – sa stal komerčne najúspešnejším dokumentom v domovskej Austrálii a v českých kinách ho videlo viac ako 7 000 divákov.

Pred filmom Rieka je uvádzaná krátka snímka Aj kameň tečie.

Réžia: Jennifer Peedom, Joseph Nizeti. Scenár: Jennifer Peedom, Joseph Nizeti. Kamera: Yann Arthus-Bertrand, Ben Knight, Sherpas Cinema, Renan Ozturk, a Pete McBride. Strih: Simon Njoo. Zvuk: Robert Mackenzie, Tara Webb, Matteo Di Simone. Hudba: Piers Burbrook de Vere, Richard Tognetti. Hrajú: Willem Dafoe (rozprávač).