Salto je kráľ

+ online diskusia naživo

Dokument, Slovensko
2020, 63 min, v pôvodnom znení (slovensky)

31. marec 2021, 18:30
Stream

KINO ISKRA DOMA

Dokument o partii priateľov, ktorí sa rozhodli zlaniť najvyššie vodopády sveta. Film o výpravách do neznáma a sile priateľstva.

Najvyššie vodopády sveta a ich zlaňovanie. Čo si pod tým predstaviť? Neskutočnú scenériu, adrenalínový zážitok alebo div sveta, ktorý bežný smrteľník nepresiahne? A predsa existuje partia kamarátov, fanatikov a bláznov, ktorá nepostihnuteľnú kategóriu ovláda takmer dokonale. Ich spoločnou výzvou je objaviť, dosiahnuť a splynúť s nespútanými vertikálnymi živlami. Cesta k nim predstavuje často výpravy do neznáma, kde ani najdôslednejšia príprava negarantuje tušený cieľ. Jedinou ich istotou je sila priateľstva, maximálna dôvera a cit spolupatričnosti. Bude to však stačiť na prejdenie najvyšších vodopádov sveta?

Režisér Pavol Barabáš vo filme Salto je kráľ vezme divákov zlaniť najvyššie vodopády sveta. Na ostrov Réunion v Indickom oceáne, kde sa po uvedení úspešného filmu Trou de Fer – Železná diera našiel ešte ťažší a vyšší vodopád ako Trou de Fer – Bras Magasin. Zostúpia v Dračích horách v Juhoafrickej republike vodopádom Tugela, ktorý by mal byť podľa meraní z roku 2016 najvyšším na svete. Na stolovej hore Ayuan Tepuy v Amazónii zlania dovtedy najvyšší vodopád Salto Angel.

„Nech polemiky o tom, ktorý vodopád je najvyšší na svete dopadnú akokoľvek, pre mňa je najdôležitejšie, čo som tam zažil s mojimi priateľmi. A keď sa ma niekto spýta, ktorý vodopád je pre mňa kráľom, tak potichu poviem – Salto je kráľ, hovorí o svojich pocitoch Pavol Barabáš.

Po premietaní filmu sa bude konať aj online diskusia s hosťami: Pavol Barabáš, Peter Becko Ondrejovič.

Film je uvádzaný v rámci cyklu 5 x Barabáš.

Réžia: Pavol Barabáš. Námet a scenár: Pavol Barabáš. Kamera: Pavol Barabáš, Jaro Holeček, Becko Ondrejovič. Hudba: Martin Barabáš. Strih: Pavol Barabáš, Robo Karovič. Členovia expedícií: Pavol Barabáš, Natália Borecká, Miro Dušek, Jaro Holeček, Martin Chroumal, Tomáš Lukačovič, Oldřich Štos, Daniel Balaga, Pavol Černý, Peter Černý, Viktor Doletina, Jordanka Kordová, Juraj Lunter, Štefan Urban, Jaro Dutka a Becko Ondrejovič.