Samota

Einvera

Dráma, Island/Slovensko/Francúzsko
2023, 75 min, v pôvodnom znení (islandsky) so slovenskými titulkami

15. máj 2024, 19:00
DCP 2D

OZVENY FEBIOFESTU

Príbeh farmára, ktorý je nútený vymeniť svoju farmu za život v meste, a zvedavého chlapca Ariho. Ich postupným zbližovaním vzniká jedno výnimočné priateľstvo.

Osamelému Gunnarovi vyvlastní štát farmu, ktorá patrila jeho rodine po desaťročia. Toto miesto uprostred ničoho totiž čoskoro zaplaví nová priehrada. Muž sa lúči s rodným domom, farmou a stádom koní a za peniaze od štátu si kúpi dom v rušnom meste.

Občas rozmýšľal o tom, že by tam odišiel, ale až doteraz sa k tomu neodvážil. A zrazu je tam. A úplne sám. Len s fotografiou rodičov, svojho milovaného šedáka Godiho a bratranca žijúceho v Kanade. Farma, hory a kone mu veľmi chýbajú. Čas trávi prechádzkami po meste a spoznávaním okolia. Stretáva 10-ročného Ariho, ktorý roznáša noviny a býva v dome oproti. Aj on trávi väčšinu dňa sám.

Zisťujú, že napriek generačnému rozdielu sú si dosť podobní. A občas nerozumejú svetu okolo seba. Postupne formujúce sa priateľstvo má zásadný vplyv na ich ďalší život.

Dlhometrážny debut Ninny Pálmadóttir je filmom o krivde, samote a priateľstve.

Réžia: Ninna Pálmadóttir. Scenár: Rúnar Rúnarsson. Kamera: Dušan Husár. Strih: Ivor Šonje. Zvuk: Adam Kuchta. Hudba: Pétur Þór Benediktsson. Hrajú: Þröstur Leó Gunnarsson, Hermann Samúelsson, Anna Gunndís Guðmundsdóttir, Hjörtur Jóhann Jónsson, Jóel Sæmundsson a ďalší.