Slalom

Dráma, Francúzsko/Belgicko
2020, 90 min, v pôvodnom znení (francúzsky) s českými titulkami

07. február 2022, 19:00
DCP 2D

Príbeh dospievajúcej vrcholovej lyžiarky, ktorej život sa rozbehne po veľmi neočakávanom a príkrom svahu.

15-ročnú talentovanú Lyz prijali do vyhláseného tréningového kempu. Fred, bývalý šampión a teraz tréner, sa rozhodne urobiť z Lyz žiarivú hviezdu. Pod jeho vplyvom však bude musieť vydržať viac ako fyzický a emocionálny tlak tréningu.

Dospievajúca Lyz má pred sebou žiarivú kariéru vo vrcholovom športe. Talentovaná zjazdová lyžiarka prichádza do vyhláseného tréningového kempu, ktorý vedie charizmatický Fred, tvrdý, ale pozorný tréner. Pre Lyz, ktorá pochádza z rozvrátenej rodiny a má veľmi problematický vzťah s matkou, je dobre vyzerajúci starší muž vzorom, ku ktorému zbožne vzhliada. Vo chvíli, keď prichádza zlom v jej športovej kariére, dôjde v jej súkromnom živote k oveľa temnejšej udalosti. Neskúsené dievča sa ocitá uväznené v situácii, v ktorej sa prelína nerovná romanca a sexuálne zneužívanie.

Slalom je aktuálnou športovou drámou, ktorá ale pojednáva o veľmi univerzálnom probléme toxických vzťahov a zneužitej dominancie. Debutujúca Charlène Favier sa v ňom predstavuje ako veľmi zručná režisérka schopná spojiť závratný pocit z ovládnutia príkreho svahu s citlivou sondou do intimity dospievajúce ženy.

Réžia: Charlène Favier. Scenár: Charlène Favier, Marie Talon. Kamera: Yann Maritaud. Hudba: LoW Entertainment. Strih: Maxime Pozzi-Garcia. Hrajú: Noée Abita, Jérémie Renier, Marie Denarnaud, Muriel Combeau, Maïra Schmitt, Axel Auriant a ďalší.