Slávnosť v botanickej záhrade

Komédia, Československo
1969, 83 min, v pôvodnom znení (slovensky)

05. apríl 2021, 20:20
Stream

KINO ISKRA DOMA

Farebná féeria o potrebe zázraku v ľudskom živote, impresívne očarenie prírodou a radosťou zo života a pohybu. Mozaikovité rozprávanie o krčmárke Márii, večnej neveste, vytrvalo a márne vodiacej k oltáru otca svojich ôsmych dcér Pištu a o Pierrovi, ktorý svojim príchodom naruší pokoj vinárskej dediny Bábindolu a naučí jej obyvateľov vychutnávať život.

+ bonus

SLÁVNOSŤ OSAMELEJ PALMY

(krátky dokument, Slovensko, 2005, 39 min, r. M. Škop, J. Johanides)

Dokumentárna inscenácia je poctou solitérnemu režisérovi Elovi Havettovi, autorovi iba dvoch celovečerných filmov, ktoré ale patria k vrcholom slovenskej kinematografie. Vo svojej dobe priniesli hravosť a spontánnosť, na ktoré autori dokumentu nadväzujú happeningom, v ktorom po ceste na Havettov hrob hľadajú jeho odkaz. Poetiku jeho diela necháva režisérska dvojica vstúpiť do svojho konceptu, autori citujú z jeho filmov, no predovšetkým chcú zámerným inscenovaním jednotlivých epizód stredometrážnej snímky nadviazať na Havettovo autorské gesto estetiky hravosti, ktoré určilo jeho dielo i život.

Filmy sú uvádzané v rámci cyklu Reštaurovaná klasika.

Réžia: Elo Havetta. Scenár: Lubor Dohnal. Kamera: Dodo Šimončič. Strih: Alfréd Benčič. Zvuk: Václav Škvor. Hudba: Zdeněk Liška. Hrajú: Jiří Sýkora, Nina Divíšková, Dušan Blaškovič, Hana Slivková, Zuzana Cigánová, Marta Rašlová, Marián Filadelfi, Július Satinský a ďalší.