Šťastný Lazzaro

Lazzaro felice

Dráma, Taliansko/Švajčiarsko/Francúzsko/Nemecko
2018, 125 min, v pôvodnom znení (taliansky) s českými titulkami

17. jún 2019, 19:00
DCP 2D

Prechod z uzavretej komunity zmení každého, okrem dobrosrdečného Lazzara.

Lazzaro je taký dobrosrdečný a úprimný mladík, až sa niektorým ľuďom zdá hlúpy. Žije v odľahlej časti Talianska v izolovanej komunite roľníkov, ktorí už pred desiatkami rokov stratili kontakt so zvyškom sveta a bez nároku na mzdu, vzdelanie alebo slušné životné podmienky tvrdo pracujú pre svoju premúdrenú pani. Bez možnosti porovnania však žijú svojím spôsobom šťastne.

Keď skupinu zotročených dedinčanov zhodou okolností objaví polícia, roľníci zisťujú, v akom klamstve roky žili a s vidinou splnených snov sa vydávajú do mesta. Zatiaľ čo ostatní prežívajú tvrdý stret s novou realitou, Lazzaro zostáva aj uprostred moderného sveta až dojemne dobrý a prirodzený a pôsobí ako čriepok stratenej minulosti.

Magický film Alice Rohrwacher skladá pôsobivú poctu klasickej kinematografii. Z festivalu v Cannes si odviezol cenu za najlepší scenár.

Réžia a scenár: Alice Rohrwacher. Kamera: Heléne Louvart. Strih: Nelly Quettier. Hrajú: Adriano Tardiolo, Nicoletta Braschi, Sergi López, Alba Rohrwacher, Leonardo Nigro a ďalší.