Stratený domov

Dokument, Slovensko
2019, 70 min, v pôvodnom znení (slovensky, arabsky, anglicky) so slovenskými titulkami

10. marec 2021, 20:20
Stream

KINO ISKRA DOMA

Po tom, čo sa rozsiahlych území na severe Sýrie a Iraku zmocnila teroristická organizácia “Islamský štát”, vypukla najväčšia migračná kríza od konca druhej svetovej vojny. Základným kameňom spoločnosti je rodina a tento film ukazuje, ako rýchlo vie byť ohrozená, keď vonku zúri vojna.

Film sleduje osudy mladých slovenských záchranárov, ktorí sa rozhodli zapojiť do najväčšej bojovej operácie v moderných dejinách, veľkú bitku o hlavné mesto samozvaného kalifátu Mosul.

Ďalšími hrdinami filmu sú dvaja jezídi z iracko-sýrskeho pohraničia Sindžár, kde „Islamský štát“ spáchal genocídu. Zatiaľ čo oni sa zúfalo snažia dostať rodiny do bezpečia, Oliver a Matej tie svoje dobrovoľne opúšťajú a riskujú životy pri výkone svojej profesie.

+ diskusia:

Po premietaní filmu sa uskutoční na stránke Kino doma streamovaná diskusia, ktorej hosťom bude fotograf, reportér a režisér Juraj Mravec, autor oceňovaného dokumentárneho filmu Stratený domov. Ako filmár bol svedkom vojny v Sýrii a Iraku. S kamerou sledoval osudy ľudí z iracko-sýrskeho pohraničia, kde Islamský štát spáchal genocídu a súčasne aj osudy mladých slovenských záchranárov, ktorí sa rozhodli zapojiť do najväčšej bojovej operácie v moderných dejinách, veľkej bitky o Mosul.

Réžia, scenár, kamera: Juraj Mravec ml.