Stratili sme Stalina

The Death of Stalin

Komédia, Veľká Británia/Francúzsko/Belgicko/Kanada/USA
2017, 107 min, v pôvodnom znení (anglicky) s českými titulkami

17. december 2020, 20:20
Stream

KINO ISKRA DOMA

Online predaj vstupeniek

Piateho marca 1953 umiera muž. Týmto mužom je Jozef Stalin. Po jeho skone vypuká v radoch jeho najbližších totálny zmätok a panika. Na to, čo nastane po skone veľkého vodcu, sa doteraz báli iba pomyslieť. Veď Lenin bol, je a bude vždy živý. Prečo by nemohol byť aj Stalin?

Počas jeho života sa sústredili predovšetkým na to, ako ho prežiť. A teraz sa začnú naplno prejavovať absurdné a pokrivené charaktery všetkých týchto Stalinových pohrobkov. Začína sa boj o absolútnu moc nad komunistickou ríšou, ktorá do tejto chvíle patrila len a iba brutálnemu diktátorovi. O najvyšší post, alebo aspoň o bezpečné miestečko pod ním sa bijú tí, ktorí sa za dobu Stalinovej krutovlády dokázali zbaviť akéhokoľvek vlastného názoru.

Stále sa uisťujú, čo by tomu alebo tamtomu povedal Stalin, a čo by sa im za to asi tak mohlo stať. Povýšenie? Gulag? Slučka? Koho sa majú báť teraz? Jedni kujú pikle proti druhým a do toho spoločne organizujú okázalý diktátorov pohreb.

Čierna komédia Stratili sme Stalina dokonale zosmiešňuje šialený komunistický režim a najabsurdnejšie na tom je, že takmer všetko v tomto filme je založené na skutočných udalostiach.

 

Réžia: Armando Iannucci. Scenár: Armando Iannucci, David Schneider, Ian Martin. Kamera: Zac Nicholson. Strih: Peter Lambert. Hudba: Christopher Willis. Hrajú: Steve Buscemi, Simon Russell Beale, Paddy Considine, Rupert Friend, Andrea Riseborough, Jason Isaacs, Michael Palin, Olga Kurylenko, Jonathan Aris.