Sucho

Dráma, Česko/Nemecko/Slovensko
2024, 112 min, v pôvodnom znení (česky)

24. marec 2024, 19:00
DCP 2D

Dva susedské klany a dva rôzne prístupy k životu i ku krajine. Čo sa stane, keď do napätých vzťahov dvoch dominantných otcov zasiahne láska vlastných detí? Najnovší film medzinárodne uznávaného českého režiséra Bohdana Slámu.

Súčasná česká dedina. Lány polí obklopujú malý statok, kde hospodári päťdesiatročný Josef so svojou ženou Evou a tromi deťmi. Josef sa snaží žiť alternatívne a vedie donkichotský boj proti miestnemu agropodniku. Trpí tým jeho rodina, svojim deťom zakazuje počítače, mobily aj internet, čo ťažko znáša predovšetkým šestnásťročná Žofka.

Agropodnik patrí Viktorovi, ktorý ide v stopách svojho dominantného otca. Pôda je preňho len nástrojom na dosiahnutie zisku bez ohľadu na ekologické dopady a dlhodobú udržateľnosť. K Viktorovi prichádza na prázdniny jeho osemnásťročný syn Míra, ktorý po zvyšok roka žije s matkou v Prahe. Viktor by Míru rád zapojil do riadenia agrokombinátu, ale on to odmieta, pretože s otcovým prístupom nesúhlasí a sám sa identifikuje skôr s mladým protestným hnutím.

Synova revolta stavia Viktora do novej situácie. Aj Josef, sklamaný dôsledkami vlastných životných postojov, má možnosť všeličo prehodnotiť. Nádej na uzdravenie na poli medziľudských vzťahov i vyprahnutej krajiny prinesie do života niekoľkých hrdinov až hraničná udalosť.

Zaujímavosti:

Kameramanom filmu je uznávaný Diviš Marek, ktorý so Slámom spolupracuje už od jeho absolventského filmu Akáty bílé a bol hlavným kameramanom všetkých režisérových celovečerných projektov. Sláma vyzdvihuje Divišov štýl nakrúcania, vďaka ktorému sa samotná krajina stáva jednou z postáv filmu. Dodáva, že vďaka farbe a formátu cinemascope „získava spojenie postáv s krajinou maximálnu hĺbku“.

Sucho je už piatou spoluprácou českej produkčnej spoločnosti Negativ s Bohdanom Slámom. Hlavnými producentmi sú opäť Pavel Strnad a Petr Oukropec, rovnako ako pri filmoch Baba z ľadu, Štyri slnká, Venkovský učitel a Štěstí. Slovenským koproducentom je spoločnosť Artileria, ktorá spolupracovala i na filme Baba z ľadu.

Réžia: Bohdan Sláma. Scenár: Bohdan Sláma. Kamera: Diviš Marek. Strih: Jan Daňhel. Hudba: Jakub Kudláč. Hrajú: Martin Pechlát, Magdaléna Borová, Marek Daniel, Judit Pecháček, Boleslav Polívka, Dorota Šlajerová, Tomas Sean Pšenička a ďalší.