Susedia

Nachbarn

Dráma, Švajčiarsko
2021, 124 min, v pôvodnom znení (arabsky, kurdsky, hebrejsky) so slovenskými titulkami

24. máj 2023, 19:00
DCP 2D

Vtipný a zároveň vážny film o detstve kurdského chlapca v malej dedine na sýrsko-tureckých hraniciach na začiatku 80. rokov. Šesťročný Sero zažíva prvý školský rok v arabskej škole a musí sledovať, ako sa jeho malý svet radikálne mení v priebehu absurdného nacionalizmu.

Dej filmu sa odohráva v malej sýrskej dedine na hranici s Tureckom na začiatku 80. rokov. Je to priateľské miesto s dedinskou komunitou, ktorá spolu dobre vychádza, uprostred nehostinného prostredia s množstvom piesku a horúceho slnka. Pre šesťročného Sera, živého, zábavného a drzého chlapca, ktorý sníva o televízii a kreslených filmoch, sa začína prvý školský rok.

Do dediny prišiel nový učiteľ, ktorý má len jedno poslanie: vnútiť triede poslušnosť a urobiť z kurdských detí upätých panarabských socialistov. Kurdčina je zakázaná, arabčina je jediná povolená reč a deťom je brutálne ordinovaná nenávisť k židovskému náboženstvu. Sero má ale v hlave zmätok, pretože jeho dlhoročnými susedmi sú členovia jednej láskavej židovskej rodiny. Rovnako nerozumie ničomu z vyučovania, pretože sa musí najprv naučiť arabský jazyk.

Detstvo malého Sera, v ktorom sa nachádzajú rôzne pozitívne a negatívne momenty, podáva režisér divákovi aj s humorom, hoci život malého hrdinu plynie medzi diktatúrou a temnou drámou.

Koľko priateľstva, lásky a solidarity je možné získať v časoch represií a despotizmu?

Réžia: Mano Khalil. Scenár: Mano Khalil. Kamera: Stéphane Kuthy. Strih: Thomas Bachmann. Zvuk: Marcel Fink. Hudba: Mario Batkovic. Hrajú: Nasima Aldaher, Serhed Khalil, Jay Abdo, Derya Uygurlar, Tuna Dwek, Jalal Altawil, Ismail Zagros, Bengin Ali, A. Zîrek, Jiyan Armanc a ďalší.